دایره المعارف اسلام پدیا » چکیده مطالب
منوی اصلی

چکیده مطالب

تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۱ در باب: سید حسن مدرس

فقیه مجاهد و عالم پرهیزگار، آیت الله سید حسن مدرس، یکى از چهره هاى درخشان تاریخ تشیع به شمار مى رود. نام ایشان سید حسن و نام خانوادگی، قمشه‌ای افسه‌ای، مشهور به «مدرّس‌» و از سادات طباطبایى زواره است که نسبش با سى و یک واسطه به حضرت امام حسن مجتبى (ع) مى رسد. پدر ایشان، مرحوم سید اسماعیل طباطبایى و مادر شان خدیجه نام داشت که او از نیز سادات طباطبایى زواره بود.

وی پس از اتمام تحصیلات در اصفهان، در شعبان ۱۳۱۱ق وارد نجف اشرف شد و پس از هفت سال اقامت در نجف و تأیید مقام اجتهاد او از سوى علماى این شهر، در سال ۱۳۱۸ق (در چهل سالگى) راهى اصفهان شد. دوران کهنسالی وی را می توان یکی از سخت ترین دوران زندگی ایشان به حساب آورد. در این دوران شهید مدرّس نه سال در خواف، حبس و در نهایت، شهادت در راه خدا را بر زندگی آسوده ترجیح داد.

اساتید برجسته ایشان: اولین استاد وی مرحوم سید عبدالباقی، سپس مرحوم میرزا عبدالعلی هرندی، آخوند ملامحمدکاشی، میرزا جهانگیرخان قشقایی و … بوده اند.

تألیفات و  آثار علمی سید حسن مدرس: اغلب تألیفات ایشان هنگام هجوم مأمورین دستگاه شهربانی رضاخانی به یغما رفته و مفقود شده است. از دست نوشته های او جز چند نسخه باقی نمانده است. برخی از آثار و تألیفات وی عبارت است از: ۱٫ کتاب زرد. ۲٫ حاشیه بر کتاب النکاح مسجد شاهی. ۳٫ تعلیقه بر کفایه الاصول.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


+ 6 = 9