دایره المعارف اسلام پدیا » ولادت نامه سید حسن مدرس
منوی اصلی

ولادت نامه سید حسن مدرس

تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۱ در باب: سید حسن مدرس

فقیه مجاهد و عالم پرهیزگار آیت الله مدرس، یکى از چهره هاى درخشان تاریخ تشیع به شمار مى رود. نام ایشان سید حسن و نام خانوادگی، قمشه‌ای افسه‌ای، مشهور به «مدرّس‌» است. ایشان بر حسب اسناد تاریخى و نسب نامه اى که حضرت آیت الله العظمى مرعشى نجفى (ره) تنظیم نموده از سادات طباطبایى زواره است که نسبش با سى و یک واسطه به حضرت امام حسن مجتبى (ع) مى رسد.

مرحوم سید حسن مدرس در سال ۱۲۸۷ق برابر با ۱۲۴۹ش، در روستای «سرابه‌» که از توابع شهر زواره و در ۱۰ کیلومتری شرق اردستان در استان اصفهان و در کشور ایران واقع شده، به دنیا آمد. گفتنی است که شهر زواره از توابع شهرستان اردستان است. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی است.

یکى از طوایفى که مدرس گل سرسبد آن به شمار مى رود، طایفه میرعابدین است. این گروه از سادات، در دهکده ییلاقى «سرابه» اقامت داشتند. مرحوم سید اسماعیل طباطبایى (پدر شهید مدرّس) که از این طایفه محسوب مى شد، در روستاى مزبور به تبلیغات دینى و انجام امور شرعى مردم مشغول بود. مادر ایشان دختر سیدکاظم سالار و خدیجه نام داشت. او از نیز سادات طباطبایى زواره بود.[۱][۱]. طباطبایى، محیط، مهر ۱۳۲۱ش، طفولیت مدرس، مجله محیط، سال اول، شماره دوم؛ باقی، عبدالعلى، مدرس مجاهدى شکست ناپذیر، ص ۲۶، نشر تفکر، تهران، ۱۳۷۰ش؛ سایت شهید آوینی، همراه با ویرایش و اندکی تصرف.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


+ 2 = 11