دایره المعارف اسلام پدیا » زن در حکومت امام زمان (عج)
منوی اصلی

زن در حکومت امام زمان (عج)

تاریخ: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ در باب: زن

انقلاب جهانى موعود (عج)، چنان که از وعده ها و نامش هویداست، تحول عظیمى را در جهان ایجاد خواهد نمود و کل عالم را در زیر پرچم اسلام واقعى و تعالیم حیات بخش آن قرار خواهد داد که در پى آن، جامعۀ زنان نیز از این تحول عظیم مستثنا نبوده و به جایگاه واقعى خویش برگردانده خواهد شد.

قضاوت و علم ما نسبت به حوادث آن زمان برگرفته از روایات موجود در زمینۀ مهدویت و قراین و شواهد تاریخى از صدر اسلام است. از جهاتى مى توان تحولات ایران و جهان پس از قیام اسلامى امام خمینى (ره) و تحولات چشمگیر جامعۀ زنان در ایران پس از استقرار جمهورى اسلامى را، نمونه اى کوچک و ضعیف از تحولات جهان و جامعۀ زنان پس از انقلاب جهانى حضرت مهدى (عج) دانست.

آنچه از روایات در مورد زنان دورۀ ظهور حضرت آمده است، روایات زیر است:

جعفر جعفى از امام باقر (ع) نقل مى کند که ایشان فرمود: “… مهدى (عج) قیام مى‏کند… و با او بیش از سیصدو چند مرد می باشند  که پنجاه زن با ایشان هستند، جمع مى شوند، بدون این که وعدۀ قبلى با هم نهاده باشند، مثل ابرهاى پراکنده به هم مى پیوندند و برخى در پى دیگرى مى آیند و این است تفسیر آیۀ (۱۲۸ سوره بقره) که خدا در آن مى فرماید: “هر جا که باشید خدا همۀ شما را جمع مى‏کند؛ زیرا خدا بر هر کارى توانا است”. اینها بین رکن و مقام با مهدى (عج) بیعت مى کنند و مهدى (عج) با ایشان از مکه خروج مى نماید”.[۱]

عبداللَّه بن بکیر از حمران از امام باقر (ع) روایت کرده‏اند که ایشان فرمودند: “… در زمان او حکمت و علم آن چنان گسترده مى‏شود که زن در خانۀ خودش بر طبق کتاب خدا و سنت رسول اللَّه (ص) قضاوت مى نماید”.[۲]

اغلب احادیث مربوط به مهدویت در زمینه راه هاى مختلف اثبات امامت ایشان (عج)؛ حوادث قبل از ظهور و تحولات حین ظهور و پس از آن است. این روایات از توضیح جزئیات تقسیم وظایف بین کارگزاران حضرت (عج) و نیز زن یا مرد بودن آنها و بسیارى امور دیگر ساکت اند. لکن چنان که بیان شد، تحولات پس از انقلاب اسلامى ایران را مى توان نمونۀ کوچکى از تحولات آن زمان به حساب آورد و به طور طبیعى نقش زنان مسلمان در انقلاب اسلامى و تداوم و حراست از آن، تا حدود زیادى تبیین کنندۀ وظایف و نقش زنان در صدر اسلام و در دورۀ ظهور و پس از آن است.


[۱]. علامه مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۲۳، ح ۸۷، (باب علامات ظهوره…)، مؤسسه الوفاء، بیروت، سال ۱۴۰۴ ق.

[۲]. همان، باب سیره و اخلاقه، ص ۳۵۲، ح ۱۰۶٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


4 + 9 =