دایره المعارف اسلام پدیا » جنگ احد و مشورت رسول خدا
منوی اصلی

جنگ احد و مشورت رسول خدا

تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ در باب: جنگ احد

قبل از وقوع جنگ احد رسول خدا (ص) اصحاب را جمع کرده با آنها مشورت کرد که آیا از شهر خارج شوند یا در شهر بمانند. البته خود آن حضرت مایل بود که مردم در شهر بمانند و قریش را به حال خود واگذارند تا اگر به همان حال در بیرون بمانند که کارى از پیش نخواهند برد و اگر به شهر وارد شدند مسلمانان به دفاع پردازند و آن وقت با آنها جنگ کنند. عبد اللّه بن أبى نیز موافق آن حضرت بود. در مقابل گروهى از مسلمانان که در جنگ بدر حضور نداشتند و می خواستند غیبت خود را در آن روز تلافى کنند، گفتند: یا رسول اللّه ما را براى جنگ با دشمن از شهر بیرون ببر تا خیال نکنند که ما از آنها ترسیدیم یا از روى ضعف و ناتوانى‏ در شهر ماندیم.

عبد اللّه بن أبىّ اصرار داشت که از شهر خارج نشوند و اظهار کرد: یا رسول اللّه در مدینه بمان و بیرون مرو چون ما تجربه کرده‏ایم که هر گاه دشمنى به شهر ما حمله کرده اگر بیرون رفته‏ایم بر ما پیروز شده‏اند و چون در شهر مانده‏ایم آنها را شکست داده‏ایم، اکنون نیز قریش را به حال خود واگذار تا اگر در جاى خود بمانند که در تنگنائى سخت دچار شوند، و اگر به شهر بریزند مردان از جلو با آنها جنگ کنند و زنان و بچه ها از روى بام ها آنان را سنگسار کنند و بالاخره ناچار شوند از همان راهى که آمده‏اند سرافکنده بازگردند.

ولى پس از گفت وگوهائى که شد رأى طرفداران بیرون رفتن از شهر غالب شد و با این که خود رسول خدا (ص) نیز موافق ماندن در شهر بود آنها روى سخن خود پافشارى کردند تا عاقبت آن حضرت را نیز با خود موافق کرده و پس از این که رسول خدا (ص) نماز جمعه را خواند براى پوشیدن لباس جنگ به خانه رفت و چون یکى از انصار به نام مالک بن عمرو در آن روز از دنیا رفته بود براى این که به جنازه‏اش نماز بخواند زودتر از خانه بیرون آمد و پس از نماز میت در حالی که لباس جنگ پوشیده بود به نزد اصحاب رفت.

در این مدت که رسول خدا (ص) به خانه رفت و برگشت، عده‏اى از آنها که به بیرون رفتن اصرار داشتند از پافشارى خود پشیمان شده بودند و با خود گفتند: ما چرا باید با نظریه پیامبر خدا مخالفت کنیم و او را وادار به خروج از شهر کنیم؛ از این رو هنگامى که رسول خدا (ص) بازگشت، آنان گفتند: یا رسول اللّه ما تو را مجبور به خروج از شهر کردیم در صورتى که حق نداشتیم با تو مخالفت کنیم و تو را مجبور به کارى کنیم اکنون پشیمان شده‏ایم و اگر مایل باشى ما هم در شهر می مانیم! حضرت فرمود: اکنون دیگر گذشته است؛ زیرا وقتى پیامبرى لباس جنگ پوشید تا جنگ نکند سزاوار نیست آن را از تن بیرون آورد، و به این ترتیب آن جناب با هزار نفر از اصحاب براى جنگ خارج شد.[۱][۱]. ابن هشام زندگانى محمد(ص) پیامبر اسلام، ترجمه، رسولى، سید هاشم، ج ‏۲، ص ۸۹، انتشارات کتابچى، تهران، چاپ پنجم، ۱۳۷۵ش.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


+ 3 = 5