دایره المعارف اسلام پدیا » آوازه خوانی برای تحریک جنگ جویان در جنگ احد
منوی اصلی

آوازه خوانی برای تحریک جنگ جویان در جنگ احد

تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ در باب: جنگ احد

در جنگ احد زنان قریش، مردانشان را به جنگ تحریک می کردند: ابو دجانه یکی از یاران پیامبر (ص) در جریان جنگ هر چیزى را که میدید خرد و تباه میکرد تا آن که به دامان کوه رسید که در آن جا جمعى از زنان دایره در دست گرفته مى‏نواختند و میان آنها زنى بود این سرود را می خواند.

ما دختران طارق که بر فرش خرامیده‏ایم خرامیدن کبک با زر و زیور، فرق سرها را با مشک معطر کرده، گوهر بر گردن ها آویخته. اگر پیش بیائید (مقصود حمله) بغل کشى خواهیم کرد، فرش هاى گران بها را خواهیم گسترانید و اگر پشت کنید (از دشمن بگریزید) مفارقت مى‏کنیم مفارقت کسى که دوستدار نباشد: و نیز دیگرى چنین گفته:

هان اى طایفه بنى عبد الدار (که پرچم دار بودند). اى نگهبانان پشت جنگجویان (مبادا بگریزند) با هر حربه برنده (آنها را) بزنید، او (ابو دجانه) شمشیر را آخت که آن زن را بکشد ولى دریغش آمد که شمشیر پیغمبر (ص) را به خون آن زن آلوده کند آن زن هند (مادر معاویه) بود زن ها هم با نواختن دف (و رقص و سرود) مردان را تحریک و تشجیع می کردند[۱]


[۱]. ابن اثیر، عز الدین على، کامل تاریخ بزرگ اسلام و ایران،  ترجمه حالت، ابو القاسم، خلیلى، عباس ، ج ‏۷،ص ۱۷۲ مؤسسه مطبوعاتى علمى، تهران، ۱۳۷۱ش.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


+ 6 = 8