دایره المعارف اسلام پدیا » حجاب در اسلام
منوی اصلی

حجاب در اسلام

تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۰ در باب: حجاب زن

در اسلام، حجاب جلوه اى زیبا است، که از عمق فطرت پاک انسانى و متن باورهاى دینى تجلى یافته و با خود، دنیایى از امنیت، آرامش روانى، عزت نفس، خودباورى و… را براى زن و مرد به ارمغان مى آورد.

لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بی گانه یکی از مسائل مهم اسلامی است. این حکم اسلامى که با حکمت و تدبیر الاهى بر زنان واجب شده، حقیقتاً هدیه اى الاهى براى جوامع انسانى و اسلامى محسوب مى شود.

گرایش روزافزون زنان به این امر حکیمانۀ اسلامی در غرب، پس از چشیدن طعم تلخ بى حجابى و بدحجابى، خود نشان­گر و مبین آن جملۀ معروف است که (حجاب مصونیت است نه محدودیت).

اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری و لمسی و …، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد، و اجتماع منحصراً برای کار و فعالیت ‏باشد. بر خلاف سیستم های غلط در بعضی از کشورها که کار و فعالیت را با لذت جویی های جنسی به هم می آمیزد اسلام می خواهد این دو محیط را کاملا از یک­دیگر تفکیک کند.[۱]

این حکم همانند احکام دیگر اسلام به منظور آماده سازی بستری مناسب برای راهیابی انسان به کمالات مناسب، از طرف خداوند متعال طراحی شده است.[۱]. مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، ج ۱۹، ص ۴۳۲٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


1 + 5 =