دایره المعارف اسلام پدیا » حجاب برتر
منوی اصلی

حجاب برتر

تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۰ در باب: حجاب زن

در آیه ۳۱ از سوره نور، خداوند به زنان مسلمان دستور می دهد که پوشش های خود را بر روی گریبان هایشان بیاندازند.[۱] “خمر” که در این آیه آمده است به معنای «لباسی است که زن با آن، سر و سینه خودش را بپوشاند».[۲]  که ظاهراً چیزی شبیه مقنعه یا بزرگ­تر از آن است.

در آیه ۳۳ سورۀ احزاب خداوند می فرماید: «اى پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر خود را بر خود فرو پوشند. این مناسب تر است، تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نگردند. و خدا آمرزنده و مهربان است».[۳]

براى جلباب که در این آیه آمده است، دو معنا ذکر شده است:

- پوششى که سر و گردن و بالاتنه را مى پوشاند (مقنعه).

- چیزى که تمام بدن را بپوشاند (چادر).[۴]

اگر کسى بتواند به شکل صحیح از چادر استفاده کند، مسلماً چادر حجاب برتر است؛ زیرا حکمت هاى حجاب در چادر بیشتر یافت مى شود، گرچه پوشیدن چادر واجب نیست. حجاب منحصر در چادر و حتى مانتو نیست، بلکه هر لباسى که غیر از وجه و کفین (دست ها تا مچ) را بپوشاند و موجب تحریک و جلب توجه نامحرم نگردد کافى است، ولى باید توجه داشت که همان طور که بقیه واجبات داراى مراتب مختلفى مى باشند حجاب نیز داراى مراتب خوب، متوسط و خوب تر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب مى گردد.

پس با توجه به فلسفه حجاب، ( غیر از آن چه در تفسیر جلباب آمده و برخی آن را به معنای چادر گرفته اند)، می توان نتیجه گرفت که چادر می تواند حجاب برتر باشد.[۱]. وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِن‏.

[۲]. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج ۳، ص ۱۲۷٫

[۳]. یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ.

[۴]. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج ۱، ص ۲۷۲٫
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


9 + = 10