دایره المعارف اسلام پدیا » فلسفۀ هجرت عبدالعظیم حسنی به شهر رى
منوی اصلی

فلسفۀ هجرت عبدالعظیم حسنی به شهر رى

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۰ در باب: شاه عبدالعظیم حسنی

با توجه به شرائط نامناسب شهرهاى اسلامى در حجاز و تحت تعقیب بودن دوستان و وابستگان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از سوى حاکمان ظالم، حضرت عبدالعظیم حسنى (ع) به شهر رى هجرت نمود. باید دید در این شهر چه خصوصیت و جاذبه اى وجود داشته و چرا آن حضرت به یکى دیگر از شهرهاى اسلامى پناه نبرده است؟

به نظر می رسد علت هجرت آن حضرت به شهر رى، زمینه مناسب و جاذبۀ خاص این شهر، نسبت به نیاز جامعه شیعه براى هدایت و رهبرى بوده باشد؛ زیرا در سال ۶۴ هجرى که یزید بن معاویه، پس از حکومت حدود سه ساله خود مرد و در شهرهاى عراق و حجاز، حرکت­هاى ضد اموى و انتقام جویانه به حمایت اهل بیت (ع) شروع شد، طوری که تاریخ بیان مى کند: یکی از مناطقی که اهالی آن­جا به عنوان مخالفت با بنى امیه دست به قیام زدند، مردم رى بودند.

در مقابل، حکومت وقت بعد از آن­که از قیام و حرکات مردم رى احساس خطر نمود، عامر بن مسعود فرماندار کوفه، محمد بن عمرو بن عطارد را با لشکر نیرومندى به سوى رى اعزام داشت. اما، مردم رى، به فرماندهى فرخان رازى، براى دفع و سرکوبى سپاهیان اموى قیام کردند و آنان را شکست داده و به سوى کوفه فرارى و متوارى نمودند.[۱]

بنابراین، به نظر می رسد، با توجه به این زمینه مساعد شیعى و انقلابى و نیاز آنان به هدایت و رهبرى بوده است که، حضرت عبدالعظیم (ع) براى پرورش این تحرکات شیعى و انقلابى و تقویت استعدادهاى پاک اسلامى، این شهر را به عنوان یک پایگاه تبلیغ و مبارزه، براى سکونت و فعالیت خود انتخاب کرده باشد.

نا گفته نماند، شاید مخفی بودن تبلیغات آن حضرت در یک شهر شیعی، به دلیل رعایت مسائل امنیتی و در امان ماندن از دسیسه های حکومت و رسوخ جاسوسان حکومتی در دائره فعایت های انقلابی اییشان بوده، به علاوه این­که در همان زمان هم وضعیت جامعه در مواقع مختلف با هم تفاوت های زیادی داشته است.

آن­چه که بیشتر جلب نظر می کند این است که، هجرت حضرت عبدالعظیم (ع) به شهر رى به دستور امام هادى (ع) بوده است و همچنین، تشویق و تأکیدی که، امام هادى (ع) نسبت به زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) به عمل آورده عمدتاً به منظور تشکیل پایگاه تبلیغ تشیع، است.[۲][۱]. ناسخ التواریخ، امام سجاد (ع)، ج ۳، ص ۹۶٫ کتاب نامه ها تکمیل شود

[۲]. روح و ریحان ،ص ۳۲۸٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


7 + 5 =