دایره المعارف اسلام پدیا » فضائل حضرت عبدالعظيم (ع)
منوی اصلی

فضائل حضرت عبدالعظیم (ع)

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۰ در باب: شاه عبدالعظیم حسنی

از مطالعه مجموعه متون و آثارى که از حضرت عبدالعظیم (ع)، در منابع ما وجود دارد، مى توان بعضی از فضائل آن حضرت را مشاهده و به طور خلاصه به آنها اشاره کرد:

۱٫ یکی از فضائل ایشان این است که وی از ذریه و سلاله پاک پیامبر (ص) بوده و با چهار واسطه، نسب او به سبط اکبر، امام حسن مجتبى (ع) مى رسد.

۲٫ خلوص و صداقت در گفتار و عمل: حضرت عبدالعظیم (ع) با وجود این­که داراى قدرت علمى و نفوذ زیادى بوده، و در آن زمان بسیارى از سادات از فرزندان امام حسن (ع)، در برابر حکام جور قیام کردند، عده اى در جنگ کشته شدند، تعداد زیادى هم به زندان افتادند،[۱] او حاضر نشد حریم اطاعت امامان معصوم (ع) عصر خود را نادیده بگیرد و قیام و حرکت خودسرانه اى انجام دهد، که موجب ناخرسندى امامان را فراهم آورد. به همین دلیل مشى و شیوه صحیح زندگى او، مورد تأیید و تثبیت آنان و از جمله امام هادى (ع)، در موضوع عرضه دین، و قبول آن از سوى آن بزرگوار، واقع شده است .

۳٫ نقل روایات: عمر شریف آن حضرت، آن­قدر پر بار بود، که توانست دوران چهار امام معصوم (ع) را درک کند، و این خود فضیلتى است. همین درک حضور امام، موجب شد ایشان اخبار زیادى، از امام رضا، امام جواد و امام هادى (ع)، روایت نموده، و با پخش و نشر فرهنگ ناب شیعه، بتواند، رسالت ارشاد و تبلیغ اسلامى خود را، به نحو شایسته اى انجام دهد.

۴٫ پناهگاه محرومان: حضرت عبدالعظیم (ع)، یک شخصیت انقلابى، همزمان که از سوى حاکمان ظلم و جور، تحت تعقیب و فرارى بود و در شهر رى به صورت متوارى و مخفیانه، سکونت اختیار کرده، زندگى مى کرد. وقتى که شیعیان از حضور او در آن­جا با خبر شدند، رفت و آمد با آن حضرت را شروع کردند و با او آشنا شدند[۲] و آن بزرگوار بدین وسیله توانست، ملجاء و مرجع هدایت و احیانا کمک­هاى مادى مناسبى براى شیعیان بى سرپرست و تحت فشار حکام جور و ظلم محسوب شود و خدمات ارزشمندى را انجام دهد.

۵٫ وکالت و نمایندگى از طرف امام هادى (ع): حضرت عبدالعظیم (ع) در منطقه رى، وکیل و نماینده امام هادى (ع) بوده و بر اساس عنوان وکالت و نمایندگى آن امام بزرگوار، که خود منصب ممتازی است، توانسته رهبری فکرى جامعه شیعه را در آن منطقه به عهده یگیرد و خدمات و حمایت­هاى فراوانى هم از محرومان و نیازمندان و سادات به عمل آورد؛ گر چه این فرازهاى حساس از صفحه تاریخ محو گردیده است![۱]. عبدالعظیم حسنى، ص ۴۱٫ کتاب نامه ها تکمیل شود

[۲]. عبدالعظیم حسنى، ص ۳۲٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


2 + 3 =