دایره المعارف اسلام پدیا » سیره فرهنگی امام حسن عسکری (ع)
منوی اصلی

سیره فرهنگی امام حسن عسکری (ع)

تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ در باب: امام حسن عسکری (ع)

حمایت ائمه اطهار (ع)  از دانشمندان راستین و متفکران متعهد، در گسترش فرهنگ غنی و مترقی اهل بیت (ع) نقش مهمی داشت.

امام عسکری (ع ) با قدردانی از چهره های فرهنگی شیعه، جرقه امید را در دل دانشوران و دانش دوستان پدید می آورد و آنان را برای تلاش هر چه بیشتر در راه گسترش فرهنگ شیعه امیدوارتر می ساخت.

ابوهاشم جعفری از یاران راستین امام عسکری (ع) و از نوادگان جعفر طیار (ع)  می گوید: روزی کتاب «یوم و لیله » از تألیفات یونس بن عبدالرحمن را به حضرت امام حسن عسکری (ع)  عرضه کردم. حضرت آن را مطالعه نموده و پرسید این کتاب تألیف کیست؟

گفتم: این از آثار یونس بن عبدالرحمن از منتسبین به آل یقطین است. امام (ع)  فرمود: «اعطاه الله بکل حرف نورا یوم القیامه، خداوند در مقابل هر حرف که در این کتاب نوشته،] نوری برای او در قیامت عطا فرماید.[۱]

همچنین امام عسکری (ع) در نامه ای به علی بن بابویه قمی – از دانشمندان برجسته شیعه در قم به نحو شایسته ای او را می ستاید. در بخشی از آن نامه آمده است: ای بزرگ مرد و مورد اعتماد و فقیه شیعیان من، ابوالحسن علی بن حسین قمی  خداوند متعال تو را بر اموری که مورد رضای او است موفق بگرداند و برای تو فرزندان صالح و شایسته عطا فرماید. ای مرد دانشمند و مورد اطمینان من، ابالحسن! صبرکن و شیعه مرا به صبر فرمان ده، همانا زمین از آن خداست که بندگانش را وارث آن می سازد. و سرانجام نیکو برای پرهیزگاران است و سلام و رحمت خدا و برکات او بر تو و بر همه شیعیانم باد.[۲][۱]. علامه مجلسى‏، بحار الأنوار، الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، ج‏۲، ص ۱۵، چاپ اول، اسلامیه، تهران.

[۲]. انوار البهیه، ص ۲۲۰٫ کتابنامه تکمیل شود.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


4 + 1 =