دایره المعارف اسلام پدیا » امام حسن عسکری (ع) و تناقض قرآن
منوی اصلی

امام حسن عسکری (ع) و تناقض قرآن

تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ در باب: امام حسن عسکری (ع)

اسحاق کندى که از فیلسوف‏هاى زمان خود بود. وی بى‏آنکه کسى را متوجه نماید، شروع به نوشتن کتابى به نام تناقض القرآن نمود و مدت ها مشغول نوشتن آن بود.

یکى از شاگردان او خدمت امام حسن عسکرى (ع) رسید. حضرت عسکرى (ع) فرمودند: یک مرد توانا میان شما وجود ندارد که استادت را از سرگرم شدن به قرآن باز دارد؟ او گفت ما از شاگردان این مرد هستیم چطور مى‏توانیم در این مورد یا کار دیگرى بر او اعتراض نمائیم ؟! امام (ع) فرمودند: مى‏توانى آنچه به تو مى‏آموزم به او برسانى؟ جواب داد آرى. فرمود: مى‏روى پیش او خیلى به او محبت مى‏کنى و در کارى که اشتغال دارد به او کمک خواهى کرد. وقتى بتو انس گرفت و با او نزدیک شدى، مى‏گوئى یک سؤال برایم پیش آمده اگر اجازه مى‏دهى بپرسم؟ او خواهد گفت سؤالت را بکن.

به او بگو گمان کرده‏اى اگر قرآن پیش تو بیاید و بگوید منظورم از این سخن غیر آن چیزى است که تو گمان کرده‏اى (و با خود خیال مى‏کنى متناقض است)، او در جواب تو خواهد گفت ممکن است؛ زیرا مرد فهمیده‏اى است وقتى بشنود مى‏پذیرد.

وقتى این کار را کردى بگو شاید غیر آنچه تو خیال کرده‏اى از سخن خود خواسته باشد در این صورت تو کلام او را در غیر معناى مراد متکلم معنا کرده‏اى.

شاگرد پیش استاد کندى رفت و خیلى به او محبت نمود تا بالاخره این سؤال را کرد. مرد کندى گفت باز حرف خود را برایم تکرار کن. براى مرتبه دوم گفت. استاد کندى به فکر فرو رفت و فهمید چنین چیزى در لغت امکان دارد و جایز است.[۱][۱]. ابن شهرآشوب، المناقب، ج ‏۴، ص ۴۲۴، ناشر، علامه‏ قم‏ ۱۳۷۹ ق‏؛ علامه مجلسى، احتجاجات (ترجمه جلد چهارم بحار الانوار)، ترجمه، خسروى موسى ج ‏۲، ص ۳۸۰، انتشارات اسلامیه‏.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


3 + = 8