دایره المعارف اسلام پدیا » امامان هم عصر حضرت عبدالعظيم حسنی (ع)
منوی اصلی

امامان هم عصر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۰ در باب: شاه عبدالعظیم حسنی

اولین امام بزرگواری که حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بخشی از زندگی پر برکت او را درک نموده، امام موسی بن جعفر (ع) است. با توجه به این که روزگار زندگى عبدالعظیم حسنی (ع) بین سال­هاى ۱۷۳ و ۲۵۲ هجرى بوده، وى در زمان امامت موسى بن جعفر (ع) به دنیا آمده است، اما به دلیل کودک بودن، نتوانسته در آن زمان به حضور امام (ع) برسد و عنوان شاگرد یا صحابى ایشان را داشته باشد.

دومین امامی که حضرت عبدالعظیم (ع) او را درک نموده، امام رضا (ع) است که با واسطه از محضر آن بزرگوار کسب فیض و علم کرده و احادیثى هم از ایشان روایت کرده است.

آن حضرت همچنین دوران و حضور امام جواد و امام هادى (ع) را درک کرده و به طور مستقیم از آن دو امام بزرگوار بهرۀ علمی برده است و از یاران و اصحاب ایشان محسوب می شده و احادیث فراوانى را نیز از آن دو بزرگوار نقل کرده است.

برخى از احادیث وى، از امام رضا (ع) و برخی دیگر از امام جواد (ع) و تعدادی هم از امام هادى (ع)، نقل شده است.[۱]

بنابراین، مطلبى که در زندگى حضرت عبدالعظیم (ع) بسیار درخور اهمیت بوده، این است که خداوند، این توفیق بزرگ را نصیب او کرده که هم عصر با چهار امام معصوم (ع) باشد و اخبار و احادیث و معارف اسلام را از خاندان وحى فرا گیرد و در پخش و نشر فرهنگ ناب اهل بیت (ع) براى آگاهى و سازندگى پیروان خاندان پیامبر (ص) نقش فعال داشته باشد.[۱]. عبدالعظیم حسنى ،ص ۳۷؛ منتهى الامال ، ج ۱،ص ۱۷۹٫
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


4 + = 13