دایره المعارف اسلام پدیا » سلمان فارسی در نقل روایات
منوی اصلی

سلمان فارسی در نقل روایات

تاریخ: ۰۳ دی ۱۳۹۰ در باب: سلمان فارسی

از اصطلاحات رایج بین علمای حدیث و مورخین اسلامی، اصطلاح ارکان اربعه است. مشهور و معروف بین آنها این است که ارکان اربعه عبارتند از سلمان، مقداد، ابوذر و عمّار. علما و دانشمندان حدیث و تاریخ، زمانی که دیدند در روایات و اخبار اهل بیت (ع) مکرر از این چهار نفر به عناوین گوناگون ستایش شده است و یا آن همه فضایل و مناقب در بارۀ این چهار نفر وجود دارد که پس از ائمه (ع) نظیر ندارد، از این رو ایشان را به عنوان پایه های دین و ستون های محکم ایمان یاد کرده و با اصطلاح ارکان اربعه معرفی نموده اند.[۱]

به این ترتیب سلمان فارسی یکی از ارکان اربعه در بین علمای حدیث و تاریخ شناخته شده است، که به چند روایت به نقل ایشان اشاره می کنیم:

از سلمان روایت شده است که از پیامبر پرسید: «اى رسول خدا جانشین و وصى تو کیست؟ پیامبر فرمود: اى سلمان جانشین برادرم موسى که بود؟ سلمان پاسخ داد: یوشع بن نون. پیامبر فرمود: جانشین و وارث من که دین مرا به جا مى آورد و وعدۀ مرا تحقّق مى بخشد، على بن ابى طالب است».[۲]

از سلمان فارسی روایت شده است که پیامبر اسلام فرمود: من و علی از یک نور خلق شدیم چهار هزار سال قبل از آن که خداوند آدم را خلق کند. [۳][۱]. قمی، شیخ عباس، منتهی الامال، ص ۱۶۰(نیاز به کتاب نامه دارد).

[۲]. حلى، حسن بن یوسف، نهج الحق و کشف الصدق، ص ۲۱۴، مؤسسه دار الهجره، قم، ۱۴۰۷ ق، (به نقل از احمد بن حنبل و ابن مغازلی شافعی).

[۳]. مجلسی، محمد باقر، بحار، ج ۳۸، ص ۱۵۰، موسسه الوفا، بیروت، «عَنْ سَلْمَانَ الْفَارِسِیِّ عَنِ النَّبِیِّ (ص) قَالَ خُلِقْتُ أَنَا وَ عَلِیٌّ مِنْ نُورٍ وَاحِدٍ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَ اللَّهُ آدَمَ بِأَرْبَعَهِ آلَافِ».
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


2 + = 5