دایره المعارف اسلام پدیا » امام باقر(ع) مرجع پاسخگویی
منوی اصلی

امام باقر(ع) مرجع پاسخگویی

تاریخ: ۲۲ دی ۱۳۹۰ در باب: امام محمد باقر (ع)

ابو بصیر می گوید: امام باقر (ع) در مسجد الحرام نشسته بود و گروه زیادی از دوست دارانش بر گرد او حلقه زده بودند. در این هنگام طاوس یمانی به همراه گروهی به من نزدیک شد و پرسید: آن مردم در اطراف چه کسی حلقه زده اند؟

گفتم: محمد بن علی بن الحسین (ع) است که نشسته و مردم دور او گرد آمده اند.

طاوس یمانی گفت: من نیز با او کار داشتم. آن گاه پیش رفت، سلام کرد و نشست و گفت: آیا اجازه می دهید مطالبی را از شما بپرسم؟

امام باقر (ع) فرمود: آری بپرس، طاوس یمانی سؤال هایش را مطرح کرد و امام (ع) به او پاسخ بایسته ارائه داد.[۱]

ابو حمزه ثمالی نیز می گوید: در مسجد رسول خدا (ص) نشسته بودم که مردی پیش آمد، سلام کرد و گفت: تو کیستی؟

به او گفتم: مردی از اهل کوفه ام. چه می خواهی و در جست و جوی چه هستی؟

مرد گفت: آیا ابو جعفر، محمد بن علی (ع) را می شناسی؟

گفتم: بلی، به آن گرامی چه کار و حاجتی داری؟

گفت: چهل مسئله آماده کرده ام تا از وی سؤال کنم و آن چه حق بود بپذیرم.

ابو حمزه می گوید: از آن مرد پرسیدم، آیا تو فرق بین حق و باطل را می دانی؟

مرد گفت: آری…

در این هنگام امام باقر (ع) وارد شد در حالی که گروهی از اهل خراسان و مردم دیگر در اطراف وی بودند و مسائل حج را از آن حضرت می پرسیدند.

آن مرد نیز نزدیک امام نشست و مطالب خود را با آن حضرت در میان گذاشت و جواب لازم را دریافت داشت.[۲]

أبو حمزه ثمالى می گوید: در مسجد الحرام خدمت امام باقر (ع) نشسته بودم که دو تن از مردم بصره به محضرش شرفیاب شدند و عرض کردند: اى فرزند پیامبر خدا، قصد داریم مسئله‏اى از شما بپرسیم. فرمود: مانعى ندارد، گفتند: مراد از «ثمّ اورثنا»[۳] چیست؟   فرمود: در شأن ما خاندان نبوت نازل گردیده است.

ثمالى می گوید: عرض کردم: پدر و مادرم به فدایت، بنا بر این ستمکار به خود از شما چه کسى است؟ فرمود: شخصى از ما خاندان رسالت که نیکی ها و بدی هایش یکسان باشد به نفس خود ستم نموده (که در عبادت کوتاهى نموده و حسناتش را بر سیّئات خود افزون نساخته) باشد.

گفتم «مقتصد» از شما کیست؟ فرمود: شخصى که در تمامى احوال، در توانمندى و فقر (جوانى و پیرى) تا آخرین نفس که در چنگال مرگ گرفتار شود عبادت خدا را انجام دهد.

عرضه داشتم. سبقت‏گیرنده شما در خیرات کیست؟ فرمود: به خدا سوگند او فردى است که مردم را به راه پروردگار خویشتن فرا خوانده و به انجام نیکی ها وادار کند، و آنان را از ارتکاب معاصى و بدی ها باز دارد، و پشتیبان گمراهان نگردد، و به حکم فاسق ها رضا ندهد مگر آن شخص که از رسیدن زیانى به جان و دینش بترسد، و یاورى پیدا نکند، آن گاه از روى تقیّه با آنان مدارا نماید.[۴][۱]. علامه مجلسى‏، بحار الأنوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، ج‏ ۴۶، ص ۳۵۵،ناشر، اسلامیه‏، چاپ، تهران‏،

[۲]. همان، ج‏۱۰، ص، ۱۵۴٫

[۳]. فاطر،۳۲٫

[۴]. شیخ صدوق، ‏معانی الأخبار، ترجمه، محمدى شاهرودى، عبد العلى، ج‏۱، ص، ۲۴۹،‏ ناشر، دار الکتب الاسلامیه، چاپ، دوم‏، تهران، ۱۳۷۷ ش‏.
کلیدواژه ها:ثبت نظر


+ 2 = 9