دایره المعارف اسلام پدیا » بالا بردن سطح علم و آگاهی
منوی اصلی

بالا بردن سطح علم و آگاهی

تاریخ: ۰۵ آذر ۱۳۹۰ در باب: خرافات

از آن جا که منشأ عمدۀ خرافات، جهل و نادانی بشر است، در مقابل، بالا بردن سطح علم و آگاهی، یکی از مهم ترین راه کارهای عملی در پیش گیری از خرافات است. از اهداف مهم سفارشاتی که اسلام و قرآن به دانش و تفکر کرده اند، دست یابی به معرفت صحیح و دوری از عقاید باطل و خرافی می باشد.

همۀ فقهاء شیعه فرموده اند تقلید در اصول دین جایز نیست و انسان باید با فکر و تحقیق و دلیل این اصول را بپذیرد و به آنها یقین پیدا کند؛ بنا براین هر فرد مسلمانی باید باورها و اعتقادات خود را مستدلٌ سازد و مطالعه و تحقیق در مسائل دین به ویژه مسائل اعتقادی را جزء برنامه های روزانه خود قرار داده و روز به روز بر عمق و گسترۀ اطلاعات دینی و مذهبی خود بیفزاید تا بتواند ساحت اعتقادات را از خرافاتی که توسط افراد مغرض و ناآگاه ساخته شده و به اسم دین و مقدسات عرضه می گردد پاک ساخته، اسلام ناب محمدی را که همان مذهب حقه شیعه اثنا عشری (دوازده امامی) است، به دیگران نیز عرضه نماید. اگر انسان با دلیل و استدلال مطلبی را باور کند در این صورت با کوچک ترین شبهه ای ایمانش سست نخواهد شد؛ به عنوان نمونه، «سحر» واقعیت دارد،[۱] لکن اغلب مواردی که مردم آن را سحر می پندارند ناشی از توجه بیش از حد عده ای به خرافات و اوهام و سوء استفادۀ عدۀ سودجوی دیگر، از شرایط فراهم آمده است؛ زیرا از واقعیت سحر اطلاعی ندارند. بخشی از سحر، با تصرف در خیال انسان انجام می پذیرد همان طوری که در جریان ساحران و حضرت موسی (ع) اتفاق افتاد.[۲] در این گونه موارد با بالا رفتن سطح اعتقادات و آگاهی های مردم، عملا این گونه سحرها کارایی نخواهند داشت. بدیهی است که افزایش سطح آگاهی های مردم، بهترین راه برای مقابله با این گونه امور محسوب می گردد.[۱] . بقره، ۱۰۲٫

[۲] . طه، ۶۶٫
کلیدواژه ها: , ,


یک نظر برای “بالا بردن سطح علم و آگاهی”
 1. به نام خداوند جان و خرد
  سلام علیکم
  از مطالب ارزشمندتان بهره بردم و از این بابت سپاسگزارم،هرچه در اعتلا و رشد عقلی احاد مردم تلاش واقعی گردد،این ملت و کشور از جمیع آسیبهای معنوی و مادی در امان خواهد بود،وتنها و تنها در این شرایط است که کلام نورانی و عقلانی پیامبران ،معصومین ،اولیا،عرفا،و دانشمندان قابل درک و فهم خواهد شد.
  بنابر این مسولیت آنهایی اهل کلام و خطاب و کتاب هستند بسیار واضح و روشن است،چراکه از کوزه آن تراود که در اوست.وقتی خداوند از طریق پیامبران به خصوص پیامبر اکرم(ص)به اهمیت وجودی عقل و معیار سنجش جمیع افکار و اعمال و گفتارمان ،به کرات به انسان آگاهی و تذکر داده،آیا جایی برای افرادی که با جوگیر کردن ویا تحریک ، تشویق وتطمیع و…به انسانها جهت میدهند باقی میماند ؟؟؟
  اگر اشتباه نکنم حضرت امیرالمومنین علی(ع)فرمودند که هرآنچه عقل حکم کرده،شرع نیز حکم کرده و هرآنچه شرع حکم کرده ،عقل نیز حکم کرده .
  پس اگر واقعا”دلمان برای دنیا و عاقبت خود و مردم میسوزد،اگر واقعا” نگران دین و شرع مردم هستیم،حتی یک لحظه غفلت در آموختن و آموزش روشهای رشد عقلی جایز نیست،گرچه زمانها و فرصتهای فراوانی را از دست داده ایم،ولی به حکم اینکه هنوز از زندگان هستیم،پس خدا هنوز فرصت را از ما نگرفته وباید شتاب کرد.
  دور فلک درنگ ندارد شتاب کن

ثبت نظر


5 + = 7