دایره المعارف اسلام پدیا » پرداخت خمس عقب مانده
منوی اصلی

پرداخت خمس عقب مانده

تاریخ: ۱۴ آبان ۱۳۹۰ در باب: خمس

در این جا پرسشی مطرح شده مبنی بر این که شخصی است که ۸ سال است ازدواج کرده و تا کنون چیزی به عنوان خمس نپرداخته است و فرض مطلب این است که، مثلا از اول شوال امسال برای خودش سال مالی قرار داده است و این در حالی است که توان مالی هم ندارد؛ حال تکلیف این فرد در مورد خمس ۸ سال گذشته و عدم توان مالی این شخص چیست؟

در پاسخ به این پرسش، جواب دو تن از مراجع عظام، از طریق دفاتر ایشان، در این زمینه بیان می شود:

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

اولین روز کار، سرسال او است و هر سال در آن روز باید خمس آن چه را باقى مانده است بپردازد چه پول نقد باشد و چه مواد مصرفى، مانند آذوقه اى که باقى مانده و همچنین اثاث و لباس و مانند آن، اگر در عرض سال از آن استفاده نشده باشد. و نسبت به سال هاى گذشته که خمس نداده است، باید همین محاسبه را انجام دهد چـون آن چه سر سال بـاقى مى مانده و بدون پرداخت خمس مصرف کرده خمس آن در ذمه او باقى است . و اگر مقدار خمسى که به ذمه است مشکوک بود، نسبت به مقدار معلوم باید بپردازد هرچند تدریجا و نسبت به مقدار مشکوک، بنا بر احتیاط واجب باید با وکیل مرجع، مصالحه کند به این صورت که اگر احتمال وجوب خمس در مبلغى ۵۰% باشد نصف خمس آن مبلغ را بپردازد. و اما خانه و اثاث و ماشین و سایر وسایل زندگى اگر با درآمد در عرض سال خریده و استفاده کرده است خمس ندارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

در مورد خمس منزل مسکونی و اسباب و اثاثیّه منزل و وسیله سواری (اگر دارد)،  با ایشان  مصالحه می شود و بقیّه اموال و دارایی خود را محاسبه کرده، بدهی های مربوط به آن را کسر نموده، خمس باقیمانده را یکجا یا تدریجاً ارسال می کند.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


4 + 1 =