دایره المعارف اسلام پدیا » مفهوم شناسی ايمان
منوی اصلی

مفهوم شناسی ایمان

تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۰ در باب: ایمان

ایمان در لغت عبارت است از: تصدیق در مقابل تکذیب[۱] و در اصطلاح عبارت است از: اقرار به زبان، تصدیق و اذعان قلبى -که نوعى صفت و حالت نفسانى نسبت به یک امر است و با صرف شناخت و معرفت تفاوت دارد[۲]- و عمل نمودن با اعضا و جوارح.[۳]

هر جاندارى براى خود دلبستگى‏هایى دارد. انسان نیز غیر از دلبستگى‏هاى مادى به پاره‏اى از معنویات، مانند، معرفت و زیبایى و… دلبستگى دارد. ایمان نیز نوعى حالت دلبستگى واپسین است که تمام دعاوى دیگر را تحت شعاع قرار مى‏دهد.

قلمرو ایمان براى هر انسان حریم مقدسى است؛ یعنى دلبستگى واپسین انسان در نهایت به امر قدسى تبدیل مى‏گردد و آن گاه است که عنصر شجاعت و جسارت و عشق از آن زاییده مى‏شود.

ایمان دلبستگى نهایى انسان به امور معنوى است که براى انسان مقدس هستند و براى آن حاضر است عشق و شجاعت از خود نشان دهد.

در برخی روایات در تعریف ایمان، آمده است که، ایمان عبارت است از: معرفت و شناخت قلبی و اقرار به زبان و عمل کردن به اعضا و و جوارح.


.[۱] ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان‏العرب، ج ۱۳، ص  ۲۱،  دار صادر، بیروت‏، چاپ سوم‏، ۱۴۱۴ ق‏، الإِیمان، بمعنى التصدیق، ضدُّه التکذیب.

[۲]. شیرازى، اوائل المقالات، ج ۱،ص ۲۴۹، شیخ مفید، نظریه ایمان در عرصه کلام در قرآن، ص ۴۸،جوادى، محسن، اخلاق اسلامى، ص ۱۱۹-۱۵۸،دیلمى احمد و آذربایجانى مسعود، ص ۷۳٫

.[۳] کلینی، کافی، ج ۲، ص ۲۷، ح ۱، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ هـ ش، امام صادق (ع) می فرماید: الْإِیمَانُ هُوَ الْإِقْرَارُ بِاللِّسَانِ وَ عَقْدٌ فِی الْقَلْبِ وَ عَمَلٌ بِالْأَرْکَانِ.

 برای اطلاع بیشتر از معنای ایمان و فرق آن با اسلام و علم، به نمایه های «شروط اسلام و ایمان شمارۀ ۱۳۱۱ (سایت اسلام کوئست: ۱۳۴۳)» و «فرق ایمان و علم شمارۀ ۵۳۸۲ (سایت اسلام کوئست: ۵۶۵۱)» مراجعه شود.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


+ 2 = 5