دایره المعارف اسلام پدیا » معنای قدّس سرّه
منوی اصلی

معنای قدّس سرّه

تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۰ در باب: میّت

عبارت “قدّس سرّه ” دعایی است برای میّت که معمولاً پس از ذکر نام او بیان می شود؛ نظیر سایر جملات دعا در این زمینه، مانند: سلام الله علیه، رحمه الله علیه، أعلی الله مقامه و … .

برای روشن شدن معنای جملۀ “قدّس سره” لازم است نخست معنای کلمۀ  “قدّس” و “سرّ” معلوم شود تا پس از آن به مفهوم آن جمله برسیم.

«قدس» به معنای پاکیزگی، طهارت و تنزیه آمده است.[۱] وقتی گفته می شود: قدّس‏ اللّهُ فلاناً تَقْدِیساً؛ یعنی خدا، فلانى را پاک و مبارک گرداند.[۲] اما «سرّ» به معنای امر پنهان و مخفی است.[۳]

در این عبارت کلمه “قدس” از نظر ادبی فعل ماضی مجهول از باب تفعیل است، ولی در این جا در معنای دعا به کار رفته است و معنای آن این است: “پاک و مطهر و مقدس باد” و کلمه “سرّ” به معنای درون و باطن و ضمیر، نائب فاعل قدس است و معنای این جمله روی هم رفته این است: “درون و باطن و روح این انسان از دنیا رفته، پاک و مطهر باد”.

این جمله در زبان عرب برای یاد خیری از اموات و طلب آرامش و پاکی روح و مغفرت برای اموات است و تقریباً با عبارت فارسی: “خدا رحمتش کند، روحش شاد باد و روانش قرین آرامش باد” معادل و هم معنا است و در واقع نوعی دعا و طلب غفران و رحمت برای اموات به شمار می رود.[۱]. ابن منظور، محمد بن مکرم‏، لسان العرب، ج ‏۶، ص ۱۶۸، صادر، چاپ سوم‏، بیروت‏،  ۱۴۱۴ ق‏.

[۲]. مهیار، رضا، فرهنگ أبجدی عربی- فارسی، متن، ص ۲۴۷٫

[۳]. لسان ‏العرب، ج ۴، ص  ۳۵۶٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


6 + = 9