دایره المعارف اسلام پدیا » سیادت و نسب بنی امیه
منوی اصلی

سیادت و نسب بنی امیه

تاریخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۰ در باب: سادات و ذریه پیامبر (ص)

آنچه در مورد بنی امیه باید مورد بررسی قرار گیرد این است که؛ امام حسین (ع) و یزید (لعنه اللَّه علیه) هر دو، جدّشان عبد مناف است، اما ملاک و سرچشمه سیادت، جناب هاشم نوه عبد مناف می باشد که در این صورت بنی امیه از این زمره خارج هستند، امّا امام حسین (ع) از نوادگان هاشم جد پیامبر (ص) است.

به علاوه، بنا بر آن چه از کامل بهائى، نقل شده امیّه، غلامى بوده رومى در تحت ملکیّت عبد الشمس بن عبد مناف، و عبد الشمس او را آزاد کرده و او را به عنوان پسر خود معرّفى نموده است. با ملاحظه این تاریخ، امیّه پسر خوانده عبد الشمس بن عبد مناف است نه این که فرزند صلبى او باشد؛ بنابراین عبد مناف، جدّ یزید (لعنه اللَّه علیه) نیست.

در ضمن گفتنی است که در عرف شیعه، سیّد به کسانى مى گویند که از اولاد حضرت امیر المؤمنین (ع) و حضرت زهرا (س) باشند و سهم سادات هم به اشخاصى مى رسد که نسبشان به جناب هاشم جدّ پیغمبر اکرم (ص) متّصل باشد.[۱][۱]. موسوی گلپایگانی، سید محمد رضا،  مجمع المسائل، محقق/ مصحح: کریمى جهرمى، على – ثابتى همدانى، على – نیرى همدانى‌، على، ج ‌۱، ص ۳۹۲، س ۳۶۹‌، دار القرآن الکریم، چاپ دوم‌، قم- ایران، ۱۴۰۹ هـ ق‌.
کلیدواژه ها: , , , , , ,ثبت نظر


+ 8 = 17