دایره المعارف اسلام پدیا » سایر عوامل وسعت رزق
منوی اصلی

سایر عوامل وسعت رزق

تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۰ در باب: رزق و روزی

در روایات عوامل متعددی از موجبات زیادی روزی برشمرده شده که به بعضی از آنها اشاره می شود:

در روایتی على(ع) می فرماید: «آیا آگاه کنم شما را به آنچه رزق را فراوان مى‏کند؟ گفتند: بلى اى امیر مؤمنان، فرمود: میان دو نماز جمع کردن، خواندن تعقیب بعد از نماز صبح و عشاء، رفت و آمد خویشاوندى، رُفتن آستانه خانه، با برادر دینى همراهى کردن، عجله کردن در طلب رزق، از خداوند آمرزش خواستن، امانت دارى، سخن به حق گفتن، به صداى مؤذن جواب گفتن، سخن نگفتن در مستراح، حرص نورزیدن، سپاس گزارى از صاحب نعمت، دورى جستن از قسم دروغ، وضو گرفتن قبل از غذا و خوردن آنچه از سفره بیرون مى‏افتد روزى را زیاد مى‏کند، و …».[۱]

از دیگر عوامل وسعت رزق، «نیت» می باشد. البته نیت، در هر دو جنبۀ (زیادی و کاهش روزی) مؤثر است. علی (ع) می فرماید: «روزى مرد به قدر نیت او است».[۲] مراد از این سخن این است که، نیت و قصد انسان در زیادی و کمی روزی مؤثر است، پس هر گاه قصد و همت او این باشد که بر خانواده و دیگران توسعه دهد، خداوند روزی او را زیاد می کند و اگر قصد او قرار دادن آنان در تنگنا باشد خداوند نیز او را در تنگنا قرار خواهد داد.

«احسان و نیکوکاری» به دیگران، خصوصا به پدر و مادر؛ چه در زمان زندگی و چه بعد از مرگشان؛ نیز باعث زیادی روزی می گردد.[۳]

«استغفار» نیز از جملۀ راه های برکت در زندگی است. امامان ما استغفار را با استناد به آیات قرآنی[۴]، موجب زیادی مال و فرزند و خیر دنیا و آخرت دانسته اند.[۵].[۱] طبرسى، على بن حسن بن فضل، مشکاه الانوار، هوشمند و محمدى، ص ۲۵۱، دار الثقلین‏، چاپ اول‏، قم‏، ۱۳۷۹ ش‏.

[۲]. آمدی، عبد الواحد، غرر الحکم، ص ۳۹۹، انتشارات دفتر تبلیغات، قم، ۱۳۶۶ش.

[۳]. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج ۱۸، ص ۳۷۱، ح ۲۳۸۷۴، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۹ه ق.

[۴]. نوح ، ۱۰ و ۱۱٫

[۵]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۸۸، ص ۳۳۶، ح ۲۰؛ ج ۹۲، ص ۲۹۳ و …، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه ق.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 5 = 12