دایره المعارف اسلام پدیا » تاریخ پیامبر اسلام (ص)
منوی اصلی

تاریخ پیامبر اسلام (ص)

تاریخ: ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ در باب: تاریخ

پیامبر اسلام در سالی که ابرهه با لشکریانش[۱] به خانۀ خدا حمله کردند متولد شد، در ۴۰ سالگی از طرف خداوند متعال در حالی که در غار حراء مشغول عبادت بود، به پیامبری مبعوث شد.

آن حضرت نخست، دعوتش را به طور مخفیانه آغاز نموده و دعوت آشکارش را به امر خداوند از نزدیکانش شروع نموده است.[۲] دعوت آن حضرت در مکه ۱۳ سال به طول انجامید تا این که از جانب فرشتۀ وحی الاهی به توطئۀ قتلشان از طرف مشرکین پی بردند و نهایتاً به یثرب (مدینه النبی) مهاجرت نمودند.

هجرت آن حضرت به مدینه با تشکیل حکومت اسلامی در آن شهر همراه بود. اسلام کم کم رشد نمود و به شهرهای اطراف از جمله مکه نفوذ نمود.

آخرین مرحلۀ رسالت پیامبر اسلام (ص) معرفی جانشین از جانب خداوند بود، آن حضرت بعد از این که در حجه الوداع امام علی (ع) را به جانشینی خود انتخاب نمودند، در ۲۸ صفر سال ۱۱ هـ ق رحلت نموده و به سوی محبوبشان شتافتند.

بر اساس اخبار وارده، پیامبر اسلام (ص) فرموده بودند: هر پیامبری که از دنیا می رود در همان مکانی که قبض روح شده مدفون می شود.[۳] بنابراین، آن حضرت در یکی از اطاق های منزلش، در شهر مدینه که در همان مکان از دنیا رفتند، به خاک سپرده شدند.‏ [۴]هم اکنون مرقد شریف آن حضرت چسبیده به مسجد النبی و جزو آن مسجد است.[۱]. آن سال به “عام الفیل” شهرت یافته است و اتفاقات مهمی در آن سال رخ داده که جهت اطلاع به کتاب های تاریخی مراجعه نمایید.

[۲]. شعراء، ۲۱۴٫

[۳]. ابن سعد الزهری، محمد، الطبقات ‏الکبرى، ج ‏۲، ص۲۲۳ و ۲۲۴، چاپ اول، دارصادر، بیروت، ۱۹۶۸م.

[۴]. همان.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


7 + = 8