دایره المعارف اسلام پدیا » نماز و روزه سربازان
منوی اصلی

نماز و روزه سربازان

تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۰ در باب: احکام روزه

برای روشن شدن این موضوع آن را در قالب دو پرسش و پاسخ بیان می کنیم:

س ۱: نظر (آیه الله خامنه ای) در باره نماز و روزه کسانى که به مدت معینى بیش از یک سال در شهرى براى کار اقامت مى‏کنند و یا سربازانى که به مدت یک یا دو سال براى انجام خدمات سربازى در شهرى مى‏مانند، چیست؟ آیا بعد از هر سفرى باید قصد اقامت ده روز کنند تا نمازشان تمام و روزه آنها صحیح باشد؟ و اگر قصد ماندن کمتر از ده روز را داشته باشند، نماز و روزه آنها چه حکمى دارد؟

ج: اگر حداقل هر ده روز یک بار به خاطر شغلشان به محل کار سفر مى‏کنند، در غیر سفر اول نمازشان تمام و روزه‏شان صحیح است، ولى در سفر اول، حکم سایر مسافرین را دارند، یعنى تا قصد اقامت ده روز را نکرده‏اند، نماز آنان شکسته است و روزه‏شان صحیح نیست.[۱]

س۲: دانش آموزان، دانشجویان، معلمان، سربازان و کارمندانی که به جهت تحصیل، سربازی یا شغل و کار خود هفته ای یک روز یا بیشتر به مسافت ۴۵ کیلومتر سفر می کنند حکم نماز و روزه آنها چیست؟

حضرت آیه الله خامنه ای:

در فرض سؤال؛ دانش آموزان و دانشجویان و سربازان در دوران آموزشی حکم مسافر را دارند اما معلمان و کارمندان و سربازان در غیر دوره آموزشی که برای شغل سفر می کنند در غیر سفر اول، نمازشان تمام و روزه شان صحیح است.

حضرت آیه الله بهجت:

نماز تمام و روزه هم می گیرند با ملاحظه مسأله ۱۰۶۶ رساله.

حضرت آیه الله صافی گلپایگانی:

نمازشان را باید تمام بخوانند و روزه را بگیرند.

حضرت آیه الله تبریزی:

در فرض سؤال، نماز معلمان و کارمندان در سفر مذکور تمام و روزه شان صحیح است و دانش آموزان و دانشجویان که برای تحصیل این سفر را انجام می دهند در نمازشان بین قصر و تمام جمع کنند و روزه را اگر گرفتند مجزی است و قضا ندارد و سربازانی که در دوره آموزش هستند حکم دانش آموزان و دانشجویان را دارند و اگر در محل خدمت کاری به آنها واگذار شده و رفت و آمد می کنند در هر هفته، حکم آنها حکم معلمان و کارمندان می باشد.

حضرت آیه الله فاضل لنکرانی:

در فرض سؤال نماز شکسته و روزه صحیح نیست.[۲]

حضرت آیه الله سیستانی:

مجموعاً ده روز در ماه مسافر باشند برای مدت شش ماه متوالی از یک سال نمازشان در همه مسافرت ها تمام است و اگر هشت روز در ماه باشد به احتیاط واجب هم شکسته بخوانند و هم تمام.

حضرت آیه الله مکارم شیرازی:

هرگاه هفته ای حداقل سه روز در مسافرت باشند نماز و روزه آنها تمام است.[۳]

برای اطلاع بیشتر به سؤالات ۳۰۴۱ (سایت اسلام کوئست: ۳۲۹۱)، حکم نماز و روزه در وطن اول، ۴۴۴ (سایت اسلام کوئست: ۴۷۴)، وطن دوم)، ۱۰۹۶ (سایت اسلام کوئست: ۱۱۴۷)، حکم نماز کثیر السفر) و ۱۵۷۱ (سایت اسلام کوئست: ۳۱۱۸) (نماز مسافر) مراجعه کنید.


[۱]. توضیح المسائل، (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۱، ص ۷۳۵٫

[۲]. فاضل، جامع المسائل، ج ۱، ص ۱۳۷٫

[۳]. به آدرس زیر رجوع کنید: http://www.zahedan-tebyan.ir/main.asp?id=6362
کلیدواژه ها:ثبت نظر


+ 3 = 5