دایره المعارف اسلام پدیا » زنانی که عذاب قبر از آنها برداشته می شود
منوی اصلی

زنانی که عذاب قبر از آنها برداشته می شود

تاریخ: ۳۰ تیر ۱۳۹۰ در باب: قبر

گروهی از زنان هستند که عذاب قبر از آنها برداشته می شود و با حضرت زهرا (س) محشور می شوند این مطلب مطابق با روایتی است که از امام صادق (ع) در کتاب “وسائل الشیعه” از “کتاب ورام” نقل شده است.

البته این روایت در “مجموعۀ ورام” وجود نداشته، بلکه در “ارشاد القلوب دیلمی” موجود است و با توجه به این که در روایات قبلی کتاب “ارشاد”، از “مجموعۀ ورام” نقل شده، ممکن است مؤلف “وسائل الشیعه” گمان کرده که این روایت نیز در ادامۀ همان روایات سابق و به نقل از “مجموعۀ ورام” است و بر همین اساس، مستقیماً این روایت را به کتاب ورام مستند کرده باشد.

به هر حال، متن این روایت این گونه می باشد: “قَالَ وَ قَالَ (ع) ثَلَاثٌ مِنَ النِّسَاءِ یَرْفَعُ اللَّهُ عَنْهُنَّ عَذَابَ الْقَبْرِ وَ یَکُونُ مَحْشَرُهُنَّ مَعَ فَاطِمَهَ بِنْتِ مُحَمَّدٍ (ص) امْرَأَهٌ صَبَرَتْ عَلَى غَیْرَهِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَهٌ صَبَرَتْ عَلَى سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَهٌ وَهَبَتْ صَدَاقَهَا لِزَوْجِهَا یُعْطِی اللَّهُ کُلَّ وَاحِدَهٍ مِنْهُنَّ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِیدٍ وَ یَکْتُبُ لِکُلِّ وَاحِدَهٍ مِنْهُنَّ عِبَادَهَ سَنَه”،[۱] سه گروه از زنان هستند که خداوند عذاب قبر را از آنان برداشته و در روز قیامت، با فاطمه دختر پیامبر (ع) محشور خواهند شد:

اوّل. زنی که بر غیرت ورزی شوهرش صبر پیشه کند.

دوم. زنی که بد اخلاقی شوهرش را تحمّل کند.

سوم. زنی که مهریه اش را به شوهرش ببخشد.

خداوند به هر کدام از آنان ثواب هزار شهید را داده و برای هر کدامشان، عبادت یک سال را خواهد نوشت.

در نهایت باید توجه داشت که این روایت، باید با توجه به دیگر آموزه های اسلامی مورد استناد قرار گیرد. به عنوان نمونه، در ارتباط با موضوع غیرت ورزی مرد و صبر بر آن، نکاتی وجود دارد که می توانید در پرسش ۶۵۳۷ (سایت اسلام کوئست: ۷۰۶۲) ملاحظه فرمایید.[۱]. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۲۸۵، ح ۲۷۰۹۹، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۹ ق.
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


7 + 4 =