دایره المعارف اسلام پدیا » تأثیرات کلی فیلم های ترسناک
منوی اصلی

تأثیرات کلی فیلم های ترسناک

تاریخ: ۳۰ تیر ۱۳۹۰ در باب: فیلم و سینما

شکی نیست که فیلم ها تأثیراتی روی افراد می گذارند فیلم های؛ خوب تأثیرات مثبت و فیلم های بد تأثیرات منفی دارند در این جا به برخی از آثار و آفات کلی فیلم های ترسناک – مانند فیلم هایی که در بردارنده روح و جن هستند – هم چنین حکم شرعی ساختن و دیدن آنها در زیر بیان می شود:

۱٫ گاهی محتوای فیلم های ترسناک، مدّت ها زندگی فرد را دگرگون می کند و ساختار شخصیتی او را به صورت منفی پایه ریزی نموده و تأثیرات تخریبی را به همراه دارد؛ چرا که خواسته ها، آرزوها و احساسات انسان در فیلم ها به نمایش درآمده و بیننده خود را مانند یک بازیگر در فیلم فرض می کند و رفتار و حرکات او را تقلید کند.

۲٫ برخی از این گونه فیلم ها، تا حد زیادی با ارزش ها و فرهنگ موجود در جامعه اسلامی تضاد داشته، و با آن چه در ساخت فرهنگی جامعه ما ارزش محسوب می شود انطباق ندارند و این تضاد فرهنگی سبب می شود که نسل جوان احساس ناکامی کرده، بین خواسته های خود و آن چه جامعه و سیستم ارزشی حاکم بر آن از او می خواهد تعارض ببیند و همین احساس ناکامی و تعارض عاملی برای نزدیک شدن به اضطراب و بیماری روانی خواهد بود.

۳٫ نوع فیلم های ترسناکی که فعلاً در جامعه هست، نقش عمده و اساسی در ایجاد مشکلات گوناگون در نسل جوان و حتی بزرگسالان دارد؛ زیرا اکثر این فیلم ها حاوی مضامین منفی هستند و صحنه های انحرافی فراوانی در آن ها به نمایش گذاشته می شود و مسمومیت ذهنی برای افراد جامعه مخصوصاً نسل جوان ایجاد می کند و مسموم شدن ذهن نسل جوان و آینده ساز هر جامعه، به منزله از بین رفتن هویت شخصی و ملی آن کشور است.

۴٫ وقتی دیدن یک فیلم ترسناک در انسان اضطراب، ترس و بیماری اعصاب ایجاد کرد، آرامش و آسایش را از انسان گرفته و در نتیجه، انسان در عبادات خود موفق نبوده و حوصله و حضور قلب نداشته و ایمان انسان را که بقاء و تقویت آن به عبادت و بندگی خدای متعال بستگی دارد، به خطر می اندازد.

۵٫ از آن جا که بیشتر فیلم های ترسناک، توسط تهیه کنندگان و کارگردانان سینماهای غربى ساخته می شوند،در بردارنده افکار گمراه کننده و تحریف حقایق هستند و غالباً مشاهده آنها باعث گمراهى مى‏گردد.

حکم شرعی ساختن و دیدن فیلم های ترسناک:

حضرت آیه الله مکارم شیرازی: فیلم هاى بد آموز و زیان بار، مانند فیلم های جنسى و وحشت زا و امثال آن، حرام است، ولی فیلم های آموزنده یا لااقل سرگرم کننده بدون مفسده، نه تنها اشکالى ندارد، بلکه گاه بسیار مفید و مؤثّر، و سبب پیشرفت اهداف اسلامى است، اما فیلم های ترسناکی که به منظور یاد مرگ انداختن مخاطبان ساخته شود، اگر موجب ضرر و زیانی نباشد، جایز است.[۱]

برای آگاهی بیشتر پاسخ های ۲۶۰۲ (سایت اسلام کوئست: ۲۷۳۶) و ۷۷۶۷ (سایت اسلام کوئست: ۷۸۳۳) مطالعه کنید.[۱]. سایت معظم له، بخش استفتائات.
کلیدواژه ها: ,ثبت نظر


6 + 6 =