دایره المعارف اسلام پدیا » در خواب دیدن حضرت رسول الله (ص)
منوی اصلی

در خواب دیدن حضرت رسول الله (ص)

تاریخ: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ در باب: خواب

اگر چه دستور العملی[۱] در مفاتیح الجنان[۲] برای دیدن پیامبر(ص) در خواب، ذکر شده است و این خود می تواند تأثیراتی داشته باشد، ولی علت تامه برای دیدن پیامبر اکرم(ص) در خواب نیست تا هر کس به آنها عمل کرد حتماً پیامبر اکرم(ص) را در خواب ببیند. چون این مهم به شرایط دیگری نظیر ترک گناهان ، انجام واجبات  و صفای باطن هم نیازمند است و با جمع شدن همه شرایط است که دیدن پیامبر اکرم(ص) در خواب میسر می شود. یعنی؛ افرادی که روح تصفیه شده و جان و روان پاک دارند می توانند به مقصود مورد نظر برسند.

بله اگر کسی این اعمال را انجام داد و به مقصود نرسید، خداوند اجر دیگری به او می دهد، ‌چون هم آرزوی دیدن پیامبر اکرم(ص)  و هم انجام آن اعمال که اکثراً اذکار مستحبی هستند در نزد خداوند اجر دارد.

نکته پایانی این که دیدن پیامبر اکرم(ص) در خواب منحصر به انجام این اذکار و اعمال نیست و از راه های دیگری مثل توسّل جستن به اولیاء الاهی، نیز امکان پذیر است. در حالات آیت الله العظمی مرعشی نجفی می نویسند که ایشان فرمودند: شبی قبل از خواب توسّلی پیدا کردم تا یکی از اولیاء الله را در خواب ببینم،‌ ایشان وجود مقدس امیر المؤمنین را در خواب می بیند که داستان معروف شعر شهریار (علی ای همای رحمت) در آن شب اتفاق افتاده است.[۳]


[۱]. خواندن سوره شمس، لیل، قدر،‌ کافرون، توحید،‌معوذتین (ناس و فلق) سپس توحید ۱۰۰ مرتبه و صلوات ۱۰۰ مرتبه و خوابیدن با وضو به جانب راست.

[۲]. حاشیه ی مفاتیح، باقیات الصالحات.

[۳]. صبوری، حسین، شهریار ما، چاپ ۱۳۸۱٫
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


+ 1 = 5