دایره المعارف اسلام پدیا » حکم خرید و فروش کالاهایی که سود آنها به صهیونیسم می رسد
منوی اصلی

حکم خرید و فروش کالاهایی که سود آنها به صهیونیسم می رسد

تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۸۹ در باب: یهود

امام خمینی (ره) و دیگر مراجع عظام فرموده اند: بر آحاد مسلمین واجب است که از خرید و استفاده از کالاهایى که منفعت تولید و خرید آنها عائد صهیونیست‏ها که محارب با اسلام و مسلمین هستند، مى‏شود، اجتناب کنند. و نیز واجب است افراد از وارد کردن و ترویج کالاهایى که دولت حقیر اسرائیل از ساخت و فروش آن منتفع مى‏شود، خوددارى نمایند. و در کل از معاملاتى که به نفع دولت غاصب اسرائیل که دشمن اسلام و مسلمین است، خوددارى شود و وارد کردن و ترویج کالاهاى آنان که از ساخت و فروش آن سود مى برند، براى هیچ کس جایز نیست و همچنین براى مسلمانان هم خرید آن کالاها به خاطر مفاسد و ضررهایى که براى اسلام و مسلمین دارد جایز نمی باشد.[۱]

پاسخ دیگر مراجع عظام تقلید نیز به شرح زیر می باشد:

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی):

به طور کلى خرید و فروش هرگونه کالاى وارداتى از دولت غاصب اسرائیل حرام است و هم چنین خرید و فروش هرگونه کالایى از شرکت هاى صهیونیستى و یا شرکت هایى که از سود حاصله کمک به دولت غاصب اسرائیل مى‌کنند حرام است و تشخیص آن به عهدۀ مکلف است؛ و در صورتی که احراز نشود که منافع آن عاید صهیونیست‌ها می‌شود و یا در راه دشمنی با اسلام و مسلمین به کار می‌رود، اشکال ندارد.

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):

در صورتی که ثابت شود که برخى شرکت ها جزئى از منافع خود را به تقویت صهیونیزم اختصاص می دهند معامله با آن شرکت جایز نیست.

دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی  (مدظله العالی):

خیر، جایز نیست، مگر هنگام ضرورت و به مقدار ضرورت.

دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی  (مدظله العالی):

به طور کلی بر هر مسلمانی که فی الجمله از اوضاع سیاسی جهان روز و اهداف شوم دشمنان اسلام آگاه باشد روشن است که شرکت های اسرائیلی در کشورهای اسلامی و بلکه در سایر کشورها برای رسیدن به مقاصد پست خود و جنایت به بشریت و تصرّف اقتصاد ملّت ها تلاش می کنند که از مهم ترین آنها غارت ثروت های مالی و از آن مهم تر غارت ثروت های معنوی مسلمین و نشر و ترویج فرهنگ کفر و اجانب است و هر گونه معامله و رابطه که موجب تقویت آنان باشد حرام محسوب و بر مسلمین است که در قطع ایادی آنها از کشورهای اسلامی کوشش نمایند و مانع از تسلّط و تقدّم اقتصادی و سیاسی و فرهنگی آنها بشوند.

نظر حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح می باشد:

با توجه به خطر صهیونیسم برای جهان اسلام و بلکه بشریت، هرگونه اقدامی که به تقویت این جریان شوم منجرّ شود، حرام و ممنوع می باشد. با این وصف، خرید و فروش کالاهایی که سود آن به نحوی به تقویت صهیونیسم می انجامد، ممنوع می باشد. مگر در موارد ضرورت، آن هم به حد ضرورت. تشخیص این امر بر عهدۀ مکلف می باشد و مادامی که احراز نشده است، منعی در آن وجود ندارد.


[۱]. امام خمینی، توضیح المسائل (المحشى)، ج ‏۲، ص ۱۰۱۰٫
کلیدواژه ها: , , , , , ,ثبت نظر


9 + = 12