دایره المعارف اسلام پدیا » چگونگی خواندن نماز جمعه
منوی اصلی

چگونگی خواندن نماز جمعه

تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ در باب: نماز جمعه

نماز جمعه دارای دو خطبه و دو رکعت نماز است. در خطبه اول واجب است حمد الاهى، گر چه به هر لفظى كه حمد الاهى محسوب شود جايز است، ولى احتياط مستحب آن است كه به لفظ جلاله «اللَّه» باشد و احتياط واجب آن است كه پس از آن به ثناى الاهى بپردازد و سپس به پيغمبر اسلام درود فرستد و واجب است مردم را به تقوا سفارش كند و يك سوره كوچك از قرآن را بخواند. و در خطبه دوم نيز حمد و ثناى الاهى به صورتى كه ذكر شد و درود بر پيغمبر اسلام واجب است. و احتياط واجب آن است كه در اين خطبه نيز به تقوا سفارش كند و سوره كوچكى از قرآن تلاوت نمايد. و احتياط مستحب و مؤكد آن است كه در خطبه دوم پس از درود بر پيغمبر (ص) به ائمه معصومين (ع) نيز درود بفرستد و براى مؤمنان استغفار كند. و بهتر است از خطبه‏هاى منسوب به امير المؤمنين (ع) يا آنچه از ائمه معصومين (ع) وارد شده انتخاب كند.

بعد از تمام شدن خطبه، نماز جمعه خوانده می شود. نماز جمعه مانند صبح دو ركعت است ولى با نماز صبح چند فرق دارد كه ذيلًا بيان مى‏شود:

احتياط آن است كه قرائت حمد و سوره در نماز جمعه به جهر يعنى بلند خوانده شود.

مستحبّ است در ركعت اوّل بعد از حمد سوره جمعه و در ركعت دوّم بعد از حمد سوره منافقين خوانده شود.

در نماز جمعه دو قنوت مستحبّ است يكى در ركعت اوّل پيش از ركوع و دوّم در ركعت دوّم بعد از ركوع، و در هر قنوت دعاهايى كه در قنوت نمازها خوانده مى‏شود مى‏توان خواند، و بهتر و افضل در دو قنوت نماز جمعه بلكه در قنوت نمازهاى ديگر خواندن كلمات فرج است. از حضرت صادق سلام اللَّه عليه روایت شده است كه فرمود: در قنوت ركعت اوّل نماز جمعه بعد از قرائت مى‏گويى: لا اله الا اللَّه الحليم الكريم … .[۱]


[۱]. نک: توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج‏۱، ص۸۴۳- ۸۸۰٫
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر