دایره المعارف اسلام پدیا » پیشینۀ فمينيسم
منوی اصلی

پیشینۀ فمینیسم

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ در باب: فمينيسم

فمینیسم به عنوان دفاع از حقوق زنان و برابرى این حقوق با مردان، پیشینه‏اى بیش از چند صده دارد، ولى مى‏توان گفت که این واژه در اواسط قرن نوزدهم میلادى به این معنا به کار رفت. به منظور تحقق اندیشه فمینیستى، به تدریج جنبش‏هاى گوناگونى شکل گرفته و براى رسیدن به خواسته‏هاى خویش، راه‏هاى متفاوتى را در پیش گرفتند. از نظر تاریخى تکامل جریان فمینیستى را مى‏توان به دو مقطع و مرحله تقسیم نمود.

مرحله‏ اوّل – از اوایل قرن ۱۹ تا ۱۹۲۰ (بعد از جنگ جهانى اوّل)، و مرحله‏ دوم – از دهه‏ ۶۰ به بعد است. البته فمینیسم در تعریف اوّلیه‏ خود، نهضت حق‏طلبى زنان بود که از آمریکا شروع شد؛ یعنى زنان در برابر تبعیض‏هایى که ریشه در “جنسیت” داشت و در آن زمان مطرح بود، حرکتى را با انگیزه و هدف حق‏طلبى شروع نمودند که تنها بر مبناى دیدگاه‏ها و نگرش‏هاى خاص اجتماعى و بعضاً دینى خود قدم در این مسیر نهاده بودند.

این نهضت، نقطه ضعف هایى هم در برداشت، ولى در سال‏هاى ۱۹۷۰ – ۱۹۸۰ گرایش‏هاى متعددى از فمینیست‏ها، از گروه‏هاى بسیار افراطى گرفته تا طیف‏هاى محافظه کار، و حتى دینى مذهبى ظهور نمودند.

در نتیجه، گرایش و نظرات متعددى در ایده‏ فمینیستى وجود دارد، ولى همه‏ آنها در این که حقوق زنان نادیده گرفته شده و مى‏بایست با انتخاب راه کارهاى مناسب، این تضییع حقوق و تبعیض از میان برود، مشترک‏اند. البته محورهایى هم وجود دارد که موجب اختلاف و تعدد آنان گشته است.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


+ 9 = 17