دایره المعارف اسلام پدیا » وسواس در جنابت
منوی اصلی

وسواس در جنابت

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ در باب: جنابت

ترشحاتى که با اندکى شهوت و خوشایندى خارج مى‏شود پاک است و غسل ندارد ولى مایعى که همراه با اوج شهوت (ارگاسم) از زن خارج مى‏شود حکم منى را دارد و موجب جنابت است. اما رطوبت‏هایى که غالبا هنگام برانگیختگى جنسى خارج مى‏شود پاک است مگر آنکه به حد (ارگاسم) برسد و بدن همراه آن سستى پیدا کند.

در این جا ذکر یک قاعده کلى نیز مفید است و آن اینکه تا زمانى که یقین به خروج منى و یا رسیدن به آن حالت نهایى نباشد حکم جنابت جارى نمى‏گردد. بنابراین به مجرد اینکه رطوبتى از بدن خارج شد و یا هیجانى در بدن به وجود آمد جنابت حاصل نشده است.

کسی که دچار حالت وسواسی در جنابت است  برای درمان خود باید هرگونه شک و تردید را کنار بگذارد و هیچ  اعتنایی به آن نکندو در مسئله طهارت و نجاست عمل مانند معمول مردم کند. یعنى از چیزهایی که مردم نجس مى‏دانند اجتناب نماید. در شستن لباس و بدن و تطهیر هم مانند معمول مردم از آب استفاده نماید و بیشتر از آن اسراف جایز نیست . باید توجه داشت که وسواس از دام‏هاى شیطان است. در واقع کسى که بیشتر از مقدارى که در شرع مقدس براى شستن و تطهیر محل نجس تعیین شده آب مى‏ریزد نوعى دهن کجى به شارع مقدس یعنى پیامبر (ص) و معصومین (ع) کرده است. درحدیث آمده که در نزد امام‏صادق (ع) از عقل شخصى تعریف کردند و بعد گفتند اما در وضو و غسل یا نماز قدرى مبتلا است یعنى، وسوسه به خرج مى‏دهد. حضرت صادق (ع) فرمودند: چگونه عاقل است و حال آن که از شیطان اطاعت مى‏کند. بعد حضرت صادق (ع) فرمودند شیطان دوست دارد که از او اطاعت کنید.[۱]


[۱] .  وسائل‏الشیعه ج : ۱ ص : ۶۳، باب ۱۰،  بَابُ عَدَمِ جَوَازِ الْوَسْوَسَهِ فِی النِّیَّهِ وَ الْعِبَادَهِ ، حدیث ۱۳۷
کلیدواژه ها: , ,ثبت نظر


8 + 8 =