دایره المعارف اسلام پدیا » مختصری از زندگی نامه حضرت ابراهیم
منوی اصلی

مختصری از زندگی نامه حضرت ابراهیم

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ در باب: ابراهیم خلیل (ع)

حضرت ابراهیم (ع) از پیامبران اولوالعزم است که می توان زندگى آن حضرت را در سه دورۀ مشخص مطرح کرد: ۱٫ دوران قبل از نبوت ۲٫ دوران نبوت و مبارزه با بت پرستان بابل ۳٫ دوران هجرت از بابل و تلاش و کوشش در سرزمین مصر، فلسطین و مکه.

۱٫ زادگاه و طفولیت ابراهیم (ع)

ابراهیم در سرزمین “بابل” تولد یافت. پیش از تولّد ابراهیم، به نمرود، گفته شد که امسال در کشور، کودکى متولّد می شود که به وسیلۀ او حکومتت نابود خواهد شد؛ از این رو دستور داد هر کودکى را که متولّد می شود، بکشند. در این زمان مادر ابراهیم هم باردار شد، او برای حفظ فرزندش وارد غارى شد که در آن جا ابراهیم متولّد شد. مادرش او را در پارچه ای پیچید و در کنار غار قرار داد و در غار را با سنگى بست و به سوى شهر آمد! کودک با لطف الاهی با مکیدن انگشتانش تغذیه می کرد.

۲٫نبوت ابراهیم‏

معلوم نیست که ابراهیم (ع) در چند سالگی به پیامبری رسید، اما به احتمال زیاد هنگامى که ابراهیم با عمویش آزر به بحث پرداخت به مقام نبوت رسیده بود.

مردم بابل علاوه بر بت هایى که خود ساخته بودند، موجودات آسمانى؛ مانند خورشید و ماه و ستارگان را نیز می پرستیدند، ابراهیم تصمیم گرفت از طریق برهان، مردم خفته را بیدار نموده و پرده‏هاى تاریک جهلشان را از روى فطرت پاک آنها کنار نهد، تا نور فطرت بدرخشد، و در راه توحید و یگانه پرستى گام بگذارند. او مدّت زیادی پیرامون آفرینش آسمان و زمین و قدرتى که بر آنها حکومت مى‏کند و نظام شگفت‏انگیز آنها مطالعه کرده بود، و نور یقین در قلبش مى‏درخشید.

ماجراى درگیرى ابراهیم با بت پرستان، هر روز سخت تر، مى‏شد، تا به شکستن همۀ بت هاى بت خانه بابل (به استثناى بت بزرگ) با استفاده از یک فرصت کاملاً مناسب، انجامید!.

۳٫ هجرت ابراهیم‏

سرانجام نمرودیان تصمیم گرفتند کار ابراهیم را تمام کرده و با مراسم خاصى، او را در برابر دیدگان همه در میان دریاى آتشى که بر افروخته شده بود، بسوزانند و براى همیشه از او راحت شوند. امّا هنگامى که آتش به فرمان خدا خاموش شد و ابراهیم سالم از آن صحنه بیرون آمد، نمرود و درباریانش تصمیم گرفتند براى ادامه حکومت خود با تمام نیرو در برابر ابراهیم بایستند و تا او را نابود نکنند از پاى ننشینند.

ابراهیم نیز بهتر دید که با جمعیت مؤمنان و هوادارانش سرزمین بابل را ترک کرده، و براى گستردن دعوت حق به سوى شام و فلسطین و مصر روانه شود. او توانست در آن مناطق حقیقت توحید را تبلیغ نماید و مؤمنان فراوانى را به سوى پرستش خداوند یگانه بخواند.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


1 + = 3