دایره المعارف اسلام پدیا » مختصری از زندگی نامه حضرت ابراهیم
منوی اصلی

مختصری از زندگی نامه حضرت ابراهیم

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ در باب: ابراهیم خلیل (ع)

حضرت ابراهيم (ع) از پیامبران اولوالعزم است که می توان زندگى آن حضرت را در سه دورۀ مشخص مطرح كرد: ۱٫ دوران قبل از نبوت ۲٫ دوران نبوت و مبارزه با بت پرستان بابل ۳٫ دوران هجرت از بابل و تلاش و كوشش در سرزمين مصر، فلسطين و مكه.

۱٫ زادگاه و طفوليت ابراهيم (ع)

ابراهيم در سرزمين “بابل” تولد يافت. پيش از تولّد ابراهيم، به نمرود، گفته شد كه امسال در کشور، كودكى متولّد می شود كه به وسيلۀ او حکومتت نابود خواهد شد؛ از این رو دستور داد هر كودكى را که متولّد می شود، بكشند. در اين زمان مادر ابراهيم هم باردار شد، او برای حفظ فرزندش وارد غارى شد که در آن جا ابراهیم متولّد شد. مادرش او را در پارچه ای پيچيد و در کنار غار قرار داد و در غار را با سنگى بست و به سوى شهر آمد! کودک با لطف الاهی با مکیدن انگشتانش تغذيه می كرد.

۲٫نبوت ابراهيم‏

معلوم نیست که ابراهيم (ع) در چند سالگی به پیامبری رسید، اما به احتمال زیاد هنگامى که ابراهیم با عمويش آزر به بحث پرداخت به مقام نبوت رسيده بود.

مردم بابل علاوه بر بت هایى که خود ساخته بودند، موجودات آسمانى؛ مانند خورشيد و ماه و ستارگان را نیز می پرستیدند، ابراهيم تصميم گرفت از طريق برهان، مردم خفته را بيدار نموده و پرده‏هاى تاريك جهلشان را از روى فطرت پاك آنها کنار نهد، تا نور فطرت بدرخشد، و در راه توحيد و يگانه پرستى گام بگذارند. او مدّت زیادی پيرامون آفرينش آسمان و زمين و قدرتى كه بر آنها حكومت مى‏كند و نظام شگفت‏انگيز آنها مطالعه كرده بود، و نور يقين در قلبش مى‏درخشيد.

ماجراى درگيرى ابراهيم با بت پرستان، هر روز سخت تر، مى‏شد، تا به شكستن همۀ بت هاى بت خانه بابل (به استثناى بت بزرگ) با استفاده از يك فرصت كاملاً مناسب، انجاميد!.

۳٫ هجرت ابراهيم‏

سرانجام نمرودیان تصميم گرفتند كار ابراهيم را تمام كرده و با مراسم خاصى، او را در برابر ديدگان همه در ميان درياى آتشى که بر افروخته شده بود، بسوزانند و براى هميشه از او راحت شوند. امّا هنگامى كه آتش به فرمان خدا خاموش شد و ابراهيم سالم از آن صحنه بيرون آمد، نمرود و درباريانش تصميم گرفتند براى ادامه حكومت خود با تمام نیرو در برابر ابراهيم بايستند و تا او را نابود نكنند از پاى ننشينند.

ابراهيم نیز بهتر ديد كه با جمعيت مؤمنان و هوادارانش سرزمين بابل را ترك کرده، و براى گستردن دعوت حق به سوى شام و فلسطين و مصر روانه شود. او توانست در آن مناطق حقيقت توحيد را تبليغ نمايد و مؤمنان فراوانى را به سوى پرستش خداوند يگانه بخواند.
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر