دایره المعارف اسلام پدیا » زمان قیامت
منوی اصلی

زمان قیامت

تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ در باب: قیامت

قرآن مجید در یک آیه هنگامی که از روز قیامت سخن می گوید آن را به عنوان یک روز بسیار طولانی معرفی می کند. در یک جا می فرماید: فرشتگان و روح به سوی او عروج می کنند در آن روز که مقدارش پنجاه هزار سال است.[۱]

البته، تعبیر به “پنجاه هزار سال”، از این نظر است که آن روز، برحسب سال های دنیا تا این حد ادامه پیدا می کند و در جای دیگر مقدار آن را یک هزار سال تعیین می نماید. لازم  به ذکر است که بین این دو آیه، منافاتی وجود ندارد؛ زیرا همان گونه که در روایات وارد شده است: در قیامت پنجاه موقف است و هر موقف به اندازه یک هزار سال طول می کشد.[۲]

بعضی دیگر نیز احتمال داده اند، عددپنجاه هزار سال، برای تکثیر باشد نه بیان تعداد؛ یعنی آن روز بسیار طولانی است.[۳]

قیامت در چه زمانی اتفاق می افتد:

زمان دقیق قیامت و این که در چه زمانی اتفاق می افتد معلوم نیست، اما در آیات و روایات شواهد و علاماتی برای زمان وقوع آن ذکر شده است که به  سه دسته تقسیم می شوند:

الف. حوادثی که قبل از پایان جهان محقق می‏شود: یکی از حوادث قبل از قیامت، بعثت آخرین پیامبر است.

و از دیگر نشانه‏های پایان یافتن این عصر دودی  است که در آسمان ظاهر می‏شود. قرآن می‏فرماید: منتظر روزی باش که آسمان دود آشکاری پدید آورد.[۴]

یکی از اصحاب پیامبر (ص) از معنای دخان (دود) سؤال کرد، حضرت فرمود: “دودی است که بین مشرق و مغرب را پر می‏کند و چهل شبانه روز باقی می‏ماند اما مؤمن حالتی شبیه به زکام به او دست می‏دهد و کافر همچون مستان خواهد بود و دود از بینی و گوش‏ها و پشت او بیرون می‏آید”[۵].

ب. حوادثی که در آستانه پایان جهان پدیدار می‏شود:

۱- کوه‏ها بعد از مقدماتی متلاشی می‏شود. کوه‏ها در ابتدا به لرزه در می‏آیند.[۶] بعد از جا کنده می‏شوند.[۷] سپس به حرکت درمی‏آیند.[۸] و در هم کوبیده می‏شوند.[۹] آن گاه به صورت توده‏ای از شن‏های متراکم درمی‏آیند.[۱۰] بعد به صورت گرد و غبار پراکنده می‏شوند[۱۱].

۲ – دریاها برافروخته و منفجر می‏شوند: “آن زمان که دریاها منفجر گردد.”[۱۲] “در آن هنگام که دریاها برافروخته شود.[۱۳]

۳ – زلزله‏های عظیم و ویران گر: زلزله‏های بی سابقه و عظیمی تمام کره خاکی را به لرزه درمی‏آورد، همه چیز در هم ریخته و از بین می‏رود و تمام انسان‏ها در لحظه‏ای کوتاه مدفون می‏شوند: “ای مردم! از پروردگارتان بترسید و پرهیزگاری پیشه کنید که زلزله رستاخیر مسئله مهمی است”[۱۴].

۴ – تاریک شدن خورشید و ماه و ستارگان: “در آن هنگام که خورشید در هم پیچیده شود و در آن هنگام که ستارگان بی فروغ شوند”[۱۵].

۵- شکافته شدن آسمان و کرات : “در آن هنگام که آسمان شکافته شود.”[۱۶]

ج – حوادثی که در آغاز رستاخیر و بازگشت به حیات مجدد ایجاد می‏شود:

مرحله آخر در قیامت، حوادثی است که بعد از اتمام دو مرحله قبل پدید می‏آید: “وعده الهی در آن روز تحقق می‏یابد که این زمین به زمین دیگر و آسمان‏ها (به آسمان‏های دیگر) مبدّل می‏شود و انسان‏ها در پیشگاه خدا ظاهر می‏گردند”[۱۷].

بعد از حوادثی که به دنبال آن جهان متلاشی می‏شود، اینک نوبت انسان‏ها است که وارد صحرای محشر شده، و ثمرۀ اعمالی را که در دنیا انجام داده است، مشاهده می کند.


[۱] «تَعْرُجُ الْمَلائِکَهُ وَالرُّوحَ اِلَیهِ فی یوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ اَلْفَ سَنَهٍ»؛ معارج، ۴٫

[۲] نورالثقلین، العروسی الحویزی، ج ۷، ص ۴۷۳٫

[۳] ن.ک: تفسیر نمونه، ج ۲۵، ص ۱۶٫

[۴] دخان ، ۱۰٫

[۵] پیامبر قرآن، ج ۶، ص ۲۷٫

[۶] مزمل،  ۱۴٫

[۷] حاقه،  ۱۴٫

[۸] طور،  ۱۰٫

[۹] حاقه،  ۱۴٫

[۱۰] مزمل،  ۱۴٫

[۱۱] واقعه ، ۶ و ۵٫

[۱۲] انفطار  ۳٫

[۱۳] تکویر،  ۶٫

[۱۴] حج،  ۱٫

[۱۵] تکویر،  ۲ و ۱٫

[۱۶] انشقاق،   ۱٫

[۱۷] ابراهیم،  ۴۸٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


+ 3 = 10