دایره المعارف اسلام پدیا » دلایل حرکت جوهری
منوی اصلی

دلایل حرکت جوهری

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ در باب: حرکت جوهری

یکی از دلایل ملا صدرا این است که اعراض وجود مستقلی از موضوعاتش ندارند بلکه اعراض از شؤون وجود جوهر می باشد و از طرفی وقتی این اعراض تغییر می کند و حرکت در آنها رخ می دهد. به ما این را می فهماند که جوهر نیز دارای حرکت است زیرا هر گونه تغییری که در شؤون یک موجود روی می دهد، تغییری برای خود آن و نشانه ای از تغییر درونی و ذاتی آن بشمار می رود در نتیجه حرکات عرضی نشان دهندۀ حرکت در جوهر است و این همان معنای حرکت جوهری است.

یکی دیگر از دلایل ایشان بر اثبات حرکت جوهری این است که می گوید: هر موجود مادی زمان مند و دارای بعد زمانی است و هر موجودی که دارای بعد زمانی باشد تدریجی الوجود است. در نتیجه جوهر مادی نیز دارای حرکت می باشد.[۱]

از طرفی بعضی ار مفسرین آیاتی از قرآن مانند  آیه: “کوه‏ها را مى‏بینى، و آنها را ساکن و جامد مى‏پندارى، در حالى که مانند ابر در حرکتند..”[۲] را بر معنای حرکت جوهری حمل کرده اند و گفته اند تمامی موجودات با جوهره ذاتشان به سوی غایت وجود خود در حرکتند و این بیانگر حرکت جوهری می باشد.[۳] به عبارتی، تو کوه ها را جامد می پنداری در حالی که با حرکت جوهری دائماً در حال حرکت می باشند.

دلایل دیگری هم برای بیان حرکت جوهری آوره شده است که در کتابهای فلسفی به طور مفصل بیان شده است.[۴]

برای آگاهی بیشتر به کتاب های:

۱٫ شرح منظومه، حاج ملا هادی سبزواری،نوشته استاد شهید مطهری

۲٫ بدایه الحکمه و نهایه الحکمه ـ علامه طباطبائی

۳٫ اسفار اربعه، ملاصدرا،  مراجعه فرمائید.


[۱] آموزش فلسفه، ج ۲، ص ۳۳۵٫

[۲] نمل، ۸۸، وَ تَرَى الجِْبَالَ تحَْسَبهَُا جَامِدَهً وَ هِىَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ…

[۳] معصومی همدانی، سید محمد باقر، ترجمه المیزان، ج ۱۵، ص ۵۷۸، چاپ جامعه مدرسین.

[۴] همان.
کلیدواژه ها: , , , ,ثبت نظر


+ 4 = 13