دایره المعارف اسلام پدیا » توسل به حضرت زهرا در سجده
منوی اصلی

توسل به حضرت زهرا در سجده

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ در باب: توسل

باید توجه داشت که نماز از عبادات توقیفی است؛ یعنی باید همان گونه که از شارع مقدس به ما رسیده آن را بخوانیم. به عبارت دیگر؛ همان گونه که پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) به ما دستور دادند انجام دهیم.

اما آن چه در برخی از منابع شیعی آمده که اگر حاجتی داری دو رکعت نماز بخوان بعد از سلام و ذکر تسبیحات حضرت فاطمه(س)، به سجده برو و استغاثه به حضرت فاطمه(س) بجوی[۱]، باید گفت: اولاً؛ این روایت از نظر سند مشکل دارد و به اصطلاح علم حدیث مرسله است. ثانیاً؛ مربوط به سجدۀ بعد از نماز است نه سجدۀ در نماز. ثالثاً؛ این روایت اشاره به مطلب دقیقی دارد و آن این که حضرت فاطمه(س) از تجلیات کامل اسما و صفات الاهی است، بنابراین ممکن است امام صادق(ع) به افرادی که دارای معرفت بالا بودند چنین دستوری را داده باشند و آنها توانایی فهم نکات دقیق معارف الاهی را داشتند و می توانستند بین توجهی که موجب شرک می شود و توجهی که کمال توحید است فرق بگذارند.

در مورد این که توسل تنافی با توحید ندارد، می توانید به نمایۀ شمارۀ ۱۳۱۶، ۲۲۶۵ و ۵۹۰ سایت اسلام کوئست مراجعه نمایید.


[۱] رَوَى الْمُفَضَّلُ بْنُ عُمَرَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ إِذَا کَانَتْ لَکَ حَاجَهٌ إِلَى اللَّهِ وَ ضِقْتَ بِهَا ذَرْعاً فَصَلِّ رَکْعَتَیْنِ فَإِذَا سَلَّمْتَ کَبِّرِ اللَّهَ ثَلَاثاً وَ سَبِّحْ تَسْبِیحَ فَاطِمَهَ (ع) ثُمَّ اسْجُدْ وَ قُلْ مِائَهَ مَرَّهٍ یَا مَوْلَاتِی فَاطِمَهُ أَغِیثِینِی ثُمَّ ضَعْ خَدَّکَ الْأَیْمَنَ عَلَى الْأَرْضِ وَ قُلْ مِثْلَ ذَلِکَ ثُمَّ عُدْ إِلَى السُّجُودِ وَ قُلْ ذَلِکَ مِائَهَ مَرَّهٍ وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ وَ اذْکُرْ حَاجَتَکَ فَإِنَّ اللَّهَ یَقْضِیهَا.  بحارالأنوار، ج ۹۱، ص ۳۱٫
کلیدواژه ها: , , ,ثبت نظر


6 + = 9