searchicon

کپی شد

مهم ترین وظیفه وزارت ارشاد از نظر امام خمینی (ره)

امام خمینی به دلیل آن که بنیان گذار و رهبر نظامی مبتنی بر اندیشه های اسلامی بوده، و از آن جا که تبیین سیاست های کلان نظام ناشی از نظریات وی است و ایشان در مواقع مختلف وظایف و مسئولیت های نهادهای گوناگون نظام را تبیین کرده و  به مناسبت های مختلف این وظایف را گوشزد نموده، بدیهی است که از جمله نهادهای که از نگاه امام دارای موقعیت و مسئولیت بسیار حساس و خطیر است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در این مقال برخی از وظایف وزارت ارشاد را از زبان امام خمینی (ره) مرور می کنیم:

1. تبلیغ حق مقابل باطل و ارائه چهره حقیقی جمهوری اسلامی: وصیت اینجانب به وزارت ارشاد در همه اعصار خصوصا عصر حاضر كه ویژگی خاصی دارد، آن است كه برای تبلیغ حق مقابل باطل و ارائه چهره حقیقی جمهوری اسلامی كوشش كنند. ما اكنون، در این زمان كه دست ابرقدرتها را از كشور خود كوتاه كردیم، مورد تهاجم تبلیغاتی تمام رسانه های گروهی وابسته به قدرت های بزرگ هستیم. چه دروغ ها و تهمت ها كه گویندگان و نویسندگان وابسته به ابرقدرت ها به این جمهوری اسلامی نوپا نزده و نمی زنند. مع الاسف اكثر دولت های منطقه اسلامی كه به حكم اسلام باید دست اخوت به ما دهند، به عداوت با ما و اسلام برخاسته اند و همه در خدمت جهان خواران از هر طرف به ما هجوم آورده اند، و قدرت تبلیغاتی ما بسیار ضعیف و ناتوان است و می دانید كه امروز جهان روی تبلیغات می چرخد. و … قضيه وزارت ارشاد كه از مهمات است، در وزارت ارشاد، بايد ارشاد بكنند مردم را، بايد تبليغ بكنند اسلام را، بايد عمل بكنند به مسائلى كه اسلام را ترويج مى‏كند، تبليغ، و … .[1]

2. لزوم فعاليت وزارت ارشاد در خارج از كشور: سفارتخانه‏هاى ما عمل مثبتى انجام نداده‏اند و «وزارت ارشاد»، قطع نظر از تلاش هاى اخيرش تا كنون نتوانسته است اين امر مهم و حياتى را توسعه دهد. و كشور اسلامى ما مظلومانه مورد هجوم رسانه‏هاى گروهى و دستگاه هاى دروغ پراكنى واقع شده است. و لازم است دولت به مقدار قدرت و توانايى اين نقيصه را رفع كند؛ و براى رساندن صداى مظلومان به جهان در توسعه شبكه‏هاى راديويى جديت نمايند، تا ملت ها هر چند مختصر از آنچه بر ما گذشته است و مى‏گذرد مطلع شوند و گروه هايى براى روشنگرى و تبليغ در فرصت هاى مناسب به كشورها اعزام كه صداى مظلوميت ملت و جرايم قدرت مندان ستمگر را به اطلاع ملت ها و مظلومان جهان برسانند، و به آنان بفهمانند كه مخالفان جمهورى اسلامى ايران، همان گونه كه از اقوال و اعمالشان بخوبى ظاهر مى‏شود، مخالفت اصلى و هدفشان [مخالفت‏] با اسلام است، و اسلام هر جا برود اينان مخالفت مى‏نمايند.

لكن بايد ما تبليغاتمان زياد بشود كه لااقل ما بتوانيم به ملت ها حالى كنيم كه اين تبليغاتى كه اينها بر ضد اسلام و بر ضد مسلمين و بر ضد جمهورى اسلامى مى‏كنند، اينها تمام غلط است. و شما ديديد كه وقتى خبرنگارها از اطراف مى‏آيند و مى‏بينند، آنهايى كه انصاف دارند اعلام مى‏كنند و همين چند روز پيش از اين، يكى از آنها اعلام كرد كه كليه چيزهايى كه ارتش ايران اعلام كرده است صحيح است، لكن رسانه‏هاى گروهى دست بردار نيستند. …و ما امروز موظفيم كه تبليغات را هرچه بيشتر تقويت كنيم و دولت و وزارت ارشاد موظف است كه تبليغات را در خارج تقويت كند.[2]

امام در جایی دیگر در باره این مهم چنین می گوید: بديهى است كه تبليغات خارج از كشور از ويژگى خاص و اهميت مخصوصى برخوردار است. و چون «وزارت ارشاد» عهده‏دار اين امر است، لازم است شورايعالى تبليغات در جذب و آموزش نيروهاى صالح و افراد شايسته براى اعزام به خارج از كشور و براى مقصد نشر فرهنگ اسلامى به وزارت ارشاد كمك و همكارى نمايند، و با هماهنگى كامل اين وظيفه الهى را عمل نمايند.

و وزارت ارشاد هم بايد خيلى توجه داشته باشد به اين و همه‏مان، اين يك مسئله‏اى نيست كه من و شما و آقا و ديگران با هم فرقى داشته باشيم. ما همه‏مان بايد كوشش كنيم در مقابل همه اين تبليغاتى كه دارد بر ضدّ ما مى‏شود. كوشش كنيم كه خنثى كنيم و مى‏شود خنثى كرد ان شاء اللَّه؛ امّا خوب، دير و زود مى‏شود و ما ميل داريم زود واقع بشود والّا خواهد شد. يعنى اگر ما تعهدمان را نسبت به خداى تبارك و تعالى حفظ كنيم خداوند رحمتش را به ما حفظ مى‏كند. و خدا نياورد آن روزى را كه ما در مقابل خداوند تبارك و تعالى تعهدى را كه داريم حفظ نكنيم. و خدا مى‏فرمايد شما به عهدتان وفا كنيد، من هم به عهدم وفا مى‏كنم؛ ما عهدمان اين است كه خدمتگزار اسلام و اين كشور و اين مردم بيچاره‏اى كه هستند، خدمتگزار اينها باشيم. و خداى تبارك و تعالى كمك مى‏كند ان شاء اللَّه.[3][1] وصیت نامه سیاسی الاهی امام خمینی.

[2] صحیفه نور، ج 16، ص 324.

[3] همان، ج 18، ص 50.